Sauny

Zdravotní výhody saunování – potvrzeno tvrzeními lékařů a odborníků na sauny

Redakce
18 února, 2021
Relax při saunování

Chcete být zdraví, posílit imunitu nebo posílit dýchací cesty? Zvolte saunu. Saunování je jeden z nejzdravějších způsobů, jak dosáhnout pevného zdraví, a to téměř v každém věku. Saunování přináší zdravotní benefity, které rozhodně nelze přehlížet. Díky pocení v sauně se z těla vyplavují škodlivé látky, ale také budete více odolní proti výkyvům teplot. V létě se budete i ve velkých parnech cítit lépe, jelikož si vaše tělo na vysoké teploty zvyklo. Jaké jsou nejdůležitější přínosy saunování?

Spojení sauna a detoxikace funguje

Pozitivní účinky saunování jsou vědecky potvrzeny, a to u všech druhů sauny. Stejně jako finská sauna a její účinky, jsou vhodné účinky domácí infrasauny, kterou si můžete pořídit i do malého bytu. V sauně dochází k pocení. Díky pocení se otevírají póry pokožky a z organismu se vyplavují škodlivé látky a toxiny. Vedle toho je sauna a pocení vhodné pro zvýšení odolnosti proti zánětlivým onemocněním horních dýchacích cest. Jedná se především o rýmu nebo třeba kašel. V případě, že v sauně inhalujete vonné přírodní esence, bude efekt ještě výraznější a může pomoci i v případě alergií.

Posilte imunitu a mějte zdravější pleť

Pravidelný pobyt v sauně tedy posiluje celkově imunitu organismu, a navíc dokáže zpomalovat stárnutí pokožky. Díky vyplavování toxinů se stává pokožka elastičtější. Po saunování dostává pleť zdravou barvu. Z pleti jsou odbourány veškeré nečistoty a toxiny. Právě proto se stane pokožka jemnější a dostane hebký vzhled. To je důležitý benefit především pro ženy.

zdravotni vyhody saunovani scaled

„Je velmi dobré pro zvýšení odolnosti organismu. Prohřívání těla totiž posiluje imunitní systém, zvyšuje se tak odolnost těla vůči různým infekcím, což je zvláště výhodné v podzimním a jarním období, kdy je výskyt různých infekcí u dětí vysoký. Saunování také podporuje vylučování odpadních látek z těla, podporuje prokrvení tkání, zlepšuje dýchání i spánek a uklidňuje organismus,“ potvrzuje MUDr. Pavel Hanzelka ze společnosti LR Health & Beauty. Zdroj citace: https://zena.aktualne.cz/zdravi/kdy-je-zena-nejkrasnejsi-kdyz-je-rozehrata/r~i:article:810877/

Saunování má vliv také na odolnost proti civilizačním chorobám. V dnešní době je člověk mnohem více ohrožen infarktem, mozkovou příhodou nebo vysokým krevní tlakem. A právě saunování dokáže těmto problémům předejít. Je potřeba se ale chodit saunovat pravidelně. Díky zvýšení tělesné teploty v sauně a zrychlení tepu, posilujete také svoje srdce, které se stává silnějším.

Trpíte bolestí kloubů? Vstupte do světa saunování

Sauna se doporučuje také lidem trpícím na bolesti kloubů. V sauně se vaše tělo dokonale prohřeje, což má pozitivní vliv na zmírnění bolestí kloubů a svalů. Teplo léčí a v tomto případě to platí dvojnásob. Jste po nějakém úrazu pohybového aparátu? I pro vás je sauna vhodná, protože má schopnost napomáhat zmírnění poúrazových stavů.

„Řadu potíží s pohybovým aparátem dokáže sauna skvěle minimalizovat,“ uvádí expert na saunování a mezinárodní porotce Pavel Hoftrichter.

Saunování vám pomůže, pokud trpíte nedostatečným prokrvením končetin nebo pocitem studených nohou a rukou. V sauně se zrychluje krevní oběh a krev proudí do celého těla. V rámci procesu saunování dochází k výraznému okysličení krve. Je zajímavé, že saunování pomáhá odstranit celkovou únavu organismu, což je výhodné především na jaře, ale dokáže také vyřešit problémy s nespavostí. Doporučujeme navštívit sauny hlavně ve večerních hodinách, abyste mohli po celém procesu jít spát. Bude se vám usínat daleko lépe.

Jak je známo, zdravé saunování pomáhá přispět ke zlepšení chronických zánětů střev, žlučníku nebo slinivky břišní. Sauna pomáhá rovněž při vředových onemocněních, kdy dokáže pozitivně ovlivnit jejich průběh, a to především v počátečních fázích nemoci.

Po saunování se budete cítit šťastnější a odpočinutí

otuzovani snih scaled

„Sauna je svým způsobem magická. Je to rituál, který uvolňuje v těle endorfiny a nastoluje duševní rovnováhu. Ozdravné účinky sauny jak na tělo, tak na duši jsou dnes již i vědecky potvrzené,“ vysvětluje Pavel Hofrichter zakladatel Asociace saunérů. Zdroj citace: https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/telo/5-duvodu-proc-pravidelne-navstevovat-saunu

Pobyt v sauně pomáhá ženám, které se nachází v přechodu. Teplo a další účinky sauny dokážou zmírňovat veškeré potíže, kterými ženy v tomto životním období trpí. Sauna má současně vliv také na lidskou psychiku. Během zimního období dokáže sauna potlačovat špatnou náladu, která u lidí často vzniká nedostatkem slunečního svitu a denního světla. V rámci saunování se z organismu vyplavuje endorfin. Endorfin je hormonem štěstí, což potvrzuje i tu skutečnost, že se budete cítit po sauně šťastnější a odpočinutí.

„Sauna uvolňuje a odlehčuje napětí, zmenšuje úzkost a agresivitu a přitom povzbuzuje. Pravidelné saunování podporuje také schopnost výkonu, a to zejména ve druhém dni po saunování,“ vysvětluje MUDr. Eva Pluhařová z nemocnice v Brandýse nad Labem. Zdroj citace: https://zena.aktualne.cz/zdravi/kdy-je-zena-nejkrasnejsi-kdyz-je-rozehrata/r~i:article:810877/

Nechce se vám saunovat samo? Není problém. Získejte výhody společného saunování například při saunových rituálech, které jsou příjemný zpestřením saunování. Během saunovacích rituálů se o vás bude starat saunový mistr, který dokáže využít vonné esence, tělový peeling, popřípadě světelné a zvukové efekty.

Závěr a doporučení saunování

Nejsou to jen tvrzení prodejců saun, ale jak vidíte, i lékaři a odborníci na saunování, potvrzují pozitivní účinky sauny na lidský organismus. Saunování vám může pomoci. Můžete si zajít do saunového centra nebo do domácí sauny. Záleží, která možnost je pro vás dostupnější. Saunování by mělo probíhat pravidelně, a pokud chcete vytěžit ze saunování maximum, pořiďte si domů vlastní saunu.

Lidé v souvislosti s článkem také hledají: sauna u diabetiku, sauna a plet, sauna chronické nemoci, sauna a nachlazení,  alergie sauna, infra sauna a její účinky, finská sauna účinky

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz