Sauny

Vonné esence do sauny – jaké jsou jejich zdravotní benefity a kde je koupit?

Redakce
23 ledna, 2021
Esenciální olej

Proces saunování je určitým rituálem, který nemusí být zdaleka jen o horku a pocení. V rámci saunování se velmi často využívá aromaterapie. Sauna se nejen příjemně provoní, ale dokonce bude i dezinfikovaná. Saunové rituály s vonnými esencemi jsou velmi oblíbené a na řadě hotelech, se pořádají jako součást večerního programu. Jaká je nabídka vonných esencí a kde je můžete pořídit? Jaké má aromaterapie zdravotní benefity?

Aromaterapie jako součást saunových rituálů

Aromaterapie se pravidelně využívá při saunových rituálech. I přední hotely se saunami, přidávají vonné esence do sauny, aby uspokojili i ty nejnáročnější hosty. Často se v rámci aromaterapie využívají i netradiční esence, některé z nich vás možná překvapí. „Vonné esence používané při rituálech k polévání horkých kamenů budou obohaceny o slivovici, která saunu provoní tradiční valašskou surovinou – švestkou, ale také třeba o meruňkovici či hruškovici. Tělové peelingy podávané během rituálu obohatí drcené jalovcové bobule nebo jehličí,“ popisuje rituál saunování ve Wellness hotelu Horal David Janík z Masters of Sauna. Zdroj citace: https://www.valachy.cz/novinky/saunove-noci-ve-wellness-horal-budou-ve-valasskem-duchu-poprve-jiz-1-2-2020/

Velký seznam saunových center v ČR: ZDE

Použití vonných esencí

Rozhodli jste se, že si saunování zpříjemníte vonnou esencí, ale nevíte jak na to? Postup je jednoduchý a nepotřebuje žádný složitý popis. Do kalíšku nebo vědra s vodou nakapáte vonnou esenci (esenciální olej do sauny). Podle toho, jak chcete mít vůni intenzivní, tolik přidáte kapek. Možností, jak postupovat dále je více. Jedna z variant je, že položíte kalíšek na roztopená saunová kamna nebo saunové kameny. Druhou možností je najít vodu z vědra přímo na saunové kameny během saunování. Sauna vám musí příjemně vonět, v opačném případě si ji neužijete. Začněte tedy opatrněji se slabšími esencemi a postupně si podle potřeby intenzitu přidávejte. Pokud byste si chtěli aromaterapii dopřávat častěji, pouvažujte na nejrůznějšími držáky na esence, které se postaví přímo nad saunové kameny.

Zdravotní benefity aromaterapie

V případě, že rozhodnete přidat aroma do sauny, velmi příjemně si naladíte mysl, zlepšíte náladu a posílíte zdraví. Každá vonná esence má jiné účinky na lidský organismus. Teplo v sauně nerozehřeje jen naše tělo, ale také vonnou esenci v misce nebo na saunových kamenech. Esence se začne uvolňovat do vzduchu, pronikat do otevřených pórů těla a začne blahodárně působit na organismus.

Teplo a vonné esence z těla odplaví škodlivé toxiny a nežádoucí látky. Vedle toho se posílí imunita a obranyschopnost organismu, což je důležité nejen při sychravém počasí. Uvolní se svalové napětí a podle toho jakou si zvolíte esenci, začnete čerpat zdravotní benefity jako je boj s rýmou a nachlazením, nevolností, bolestmi hlavy, únavou nebo například nedostatečným prokrvením těla.

Jaké esence se využívají?

V rámci saunových aromaterapií se nejčastěji využívají dvě skupiny vonných esencí. Jednu skupinu tvoří esence tvořené ze stromů a jehličí, druhou skupinu esencí pak tvoří citrusové plody a směsi.

 • Esence stromů a jehličí – oblíbené u mužů, posilují obranyschopnost a výkonnost
 • Citrusové plody a směsi – oblíbené u žen, posilují dobrou náladu, povzbuzují, osvěžují a mírní deprese

„Výhodou aromaterapie je, že působí rychle na psychiku. Čichové nervy jsou v nose a vedou přímo do limbického centra v mozku. Reakce se dostaví za méně než jednu vteřinu. Čich neoklameme,“ potvrzuje Anna Krutová ze společnosti Aromaterapie Brno. Zdroj citace: http://sestinedelky.cz/aromaterapie-si-vystaci-s-malem-rika-anna-krutova/

 • Eukalyptus – ideální pro léčbu nachlazení, uvolňuje ucpaný nos a zlepšuje průchodnost dýchacích cest. Vedle toho dokáže eukalyptové aroma do finské sauny přinést organismu podporu imunity a urychlení hojení.
 • Borovice – stejně jako eukalyptus pomáhá při nachlazení, ale vedle toho regeneruje při svalové únavě a dezinfikuje vzduch v sauně.
 • Jedle – dokáže stimulovat dýchání, lze ji využít při revmatických bolestech nebo při nedostatečném prokrvení končetin
 • Smrk – vhodná esenci při revmatismu nebo silné únavě, uklidňující a podporuje činnost mozku.
 • Citron – vhodný při psychické námaze, pomáhá bojovat proti bolestem hlavy a infekcím dýchacích cest. Aroma do finské sauny v podobě citronu volte také pro jeho antiseptické účinky, snížení krevního tlaku nebo pro schopnost podpory trávení.
 • Červený pomeranč – potřebujete se dostat do psychické pohody? Zvolte červený pomeranč, který navozuje dobrou náladu, silně osvěžuje, a navíc může zvyšovat fotosenzibilitu
 • Rozmarýn – tato esence dokáže podpořit koncentraci, bojuje proti únavě a úzkostem, pomáhá při nachlazení nebo chřipce. Na tuto látky si ale musí dávat pozor těhotné ženy, epileptici a osoby s vysokým krevním tlakem)
aromaesence terapie scaled

Možnosti zakoupení vonných esencí do sauny

Možná si říkáte, kde koupit vonnou esenci do sauny, aby byla dostatečně kvalitní? To je velmi dobrá otázka, jelikož si při její koupi musíte hlídat několik důležitých aspektů. Které to jsou?

 • Cena – kvalitní esence vás nebude stát 35,- Kč, jelikož je při její výrobě dodržen poměrně složitý postup. Na druhou stranu nemusíte kupovat ani příliš drahou esenci, vždy si cenu srovnejte s konkurencí.
 • Popisek lahvičky – na lahvičce musí být uveden český a latinský název rostliny, ze které je esence vyrobena. Ideálně společně se zemí původu a informací, že se jedná o 100% přírodní esenci.
 • Barva lahvičky – lahvička s esenciálním olejem by měla být z tmavého nebo barevného skla, nekupujte čiré lahvičky.

„Doporučila bych, aby si firmy i jednotlivci srovnávali ceny, protože některé esenciální oleje na českém trhu mají nasazeny vysoké hranice, což neodpovídá realitě. Ovšem je to běžná praxe i v cizině a pro laika to představuje labyrint,“ říká největší česká odbornice na esenciální oleje Dr. Kateřina Svoboda. Zdroj citace: https://www.saloos.cz/blog/jak-se-spravne-orientovat-v-eterickych-olejich

Na trhu s esencemi do sauny se můžete setkat s několika hlavními výrobci. Na českém trhu se prosazují, jak čeští výrobci, tak ale i vonné esence pocházející z Finska nebo Německa. Spitzer je německý výrobce esenciálních olejů do sauny. Hlavními esencemi, které si můžete od této firmy koupit, jsou máta, kosodřevina, citrus, eukalyptus, citrónová tráva či bazalka. Vedle toho jsou Rento esence do sauny původem z Finska. Hlavní esence firmy jsou například letní bříza, severská klasika Terva s vůní vyuzené kůry či lesní vánek provoněný jehličnatými stromy. Mezi českými výrobci esenciálních olejů se prosazuje Saloos esenciální olej s vůní mandarinky, zeleného citronu, divoké višně, grapefruitu, heřmánku či lipového květu. Stejně tak pestrý sortiment vůní má firma Saloos.

Nemůžete si vybrat vhodnou vůni? Nevadí. Do vaší sauny si můžete zakoupit i mix různým esencí. Set saunových aroma vám pomůže vyzkoušet si všechny vůně a díky tomu už bude příště váš výběr jednodušší nebo složitější, záleží, z jakého pohledu se na to díváte.

Depositphotos 89369466 xl 2015

Závěr

Esenciální oleje se při saunování využívají velmi často. Sauna s esencí je velmi oblíbenou a patří k oblíbeným programům na hotelech a ve wellness centrech. Stejný prožitek ale můžete mít i doma. Stačí, když si projdete nabídku esenciálních olejů, například díky našemu vyhledávači. Že nemáte doma saunu? Možná byste nad zakoupením sauny měli začít uvažovat. Čím dál více je potřeba posilovat imunitu a žít zdravěji. Sauna je skvělým pomocníkem, kde si odpočinete, ale zároveň budete i silnější.

Lidé v souvislosti s článkem také hledají: Lacoform Esence do sauny, Spitzner Esence do sauny, vonné esence do sauny spitzer

Příbuzné články

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz