Vířivky

Vířivka má blahodárný vliv na lidský organismus, v čem je výjimečná?

Redakce
10 února, 2021
Odpočinek ve vířivce

Vířivka již není pouze výsadou bohatých lidí, ale stala se dostupným luxusem i pro ostatní. Vířivka je totiž ideálním místem, ve kterém si nejen odpočinete, ale můžete si i popovídat s přáteli nebo rodinou. Není to ale pouze o odpočinku, jaký je vliv vířivky na zdraví? Benefitů můžeme najít mnoho. Postupně se na nejdůležitější z nich podíváme.

Klíčovou roli hraje teplota vody ve vířivce a načasování

Abyste mohli čerpat všechny zdravotní benefity vířivky, musíte mít správně napuštěnou vodu, respektive nastavit vhodnou teplotu. Pro správné prohřátí organismu a uvolnění svalů, je potřeba nastavit teplotu vody ve vířivce v rozmezí 36 – 38 stupňů Celsia. Pouze v těchto podmínkách jsou účinky vířivky nejsilnější. Teplotu vody můžete nastavit snadno za pomocí displeje, který je na vířivce nainstalovaný. Pokud vířivka displejem nedisponuje, sáhněte po ručním teploměru na měření teploty vody.

Není to ale jen o správné teplotě vody. Zásadní roli hraje podle fyzioterapeuta dr. Bruce Beckera i doba, po kterou ve vířivce zůstaneme. Bruce Becker zabývající se rehabilitací a fyzikální medicínou tvrdí, že stačí 20 – 24 minut. To je velmi dobrá zpráva pro vás, kteří nemáte příliš mnoho času. Ve vířivce můžete zůstat i déle, ale nezískáte tím žádný výraznější benefit na vaše zdraví. Pokud byste ale ve vířivce byli mnohem déle, hlídejte si, aby se vám nepřehřál váš organismus.

Hlavní účinky vířivky na lidský organismus

Blahodárné působení na klouby

Možná si kladete otázku, jestli je vířivka zdravá i na klouby a osteoporózu. S klidným svědomím můžeme odpovědět, že ano. Pozitivní účinky na kloubní problémy vytváří vztlak vody. Díky vztlaku vody se zlepšuje krevní oběh a uvolňuje se svalstvo. To má za účinek odstranění nebo zmírnění nepříjemné bolesti kloubů a snížení otoků. Vířivka je vhodná, jak pro mladé lidi, sportovce, tak ale i starší osoby, které už ve stáří mohou trpět například artritidou, osteoporózou nebo jinými kloubními obtížemi.

Zlepšení dýchání a krevního oběhu

Dopřát si odpočinek ve vířivce sebou nese i další výhodu. Ve vířivce je napuštěná teplá voda, která působí na dýchací ústrojí člověka. Díky teplé vodě pracuje dýchací ústrojí mnohem intenzivněji, čímž se nejen posiluje dech, ale dochází i ke správnému krevnímu oběhu. Intenzivnějším dýcháním se posilují svaly a hydrostatický tlak tak může snáze přivést krev obohacenou kyslíkem do hrudní dutiny a do plic.

Vířivka posiluje nervový systém a zlepšuje spánek

V případě, že využíváte relaxaci ve vířivce, podporujete i nervový systém organismu. Tělo je ponořené do teplé vody, čímž dochází k udržení a vyrovnání rovnováhy mezi parasympatickým nervovým systémem a nervovým systémem. Koupelí ve vířivce vaše tělo dokonale odpočívá a uvolňuje se. Díky uvolnění svalů a působení teplé vody na tělo, se vám bude večer mnohem lépe spát. Tělo bude ve spánku odpočívat, jelikož se nebude muset trápit bojem se ztuhlým svalstvem.

Podpora psychické kondice člověka

Vířivka působí blahodárně nejen na fyzický stav člověka, ale i psychický. Díky koupeli a relaxaci ve vířivce se skvěle odbourává stres. Máte-li náročnou práci i po psychické stránce, rozhodně byste měli o vířivce uvažovat. Především pak v období podzimu jsou účinky vířivky na duševní stav člověka mnohem silnější. Na podzim a v zimě je vířivka vhodná pro odbourání deprese. Naopak na jaře ji zase můžete využít pro zamezení jarní únavy, kterou většina lidí trpí. Vířivka rovněž podporuje volný průtok endorfinů. Endorfiny jsou tzv. hormony štěstí, které způsobují dobrou náladu.

Vířivka a její efekt při hubnutí

V případě, že patříte do skupiny osob, které se neustále snaží najít cestu k hubnutí, věřte, že vířivka a hubnutí je to správné spojení. Koupel ve vířivce pomáhá odbourávat podkožní tuk. Určitě se ale nespoléhejte pouze na hubnutí ve vířivce, je potřeba přidat i cvičení a zdravou stravu. Jen díky vířivce určitě nezhubnete. Co ale můžete ve vířivce udělat, je cvičení. Účinek samotné vířivky zvýšíte, pokud budete zvedat nohy, kroužit rukama nebo šlapat nohama jako při jízdě na kole. I když se jedná o koupel ve vířivce, pokud chcete i cvičit, vždy se správně protáhněte. Vedle toho můžete pravidelnou koupelí ve vířivce dosáhnout na zmenšení viditelnosti celulitidy.

Vířivka jako peeling pokožky

Koupel ve vířivce může patřit mezi součást vaší péče o pokožku. Nejen, že je vířivka zdravá, a její bublinky dokážou vyvolat velmi příjemný pocit odpočinku, ale také působí jako peeling pokožky. Jemné bublinky narážejí na pokožku a tím podporují také odstranění toxinů.

Uvolnění svalů a pocit masáže

Zajímá Vás, jestli pomůže vířivka uvolnit ztuhlé svaly? Pokud ano, máme pro vás jasnou zprávu – ano. Vířivka je vhodný prostředek na uvolnění svalstva, jelikož při koupeli v ní dochází k pravidelnému masírování. Pokud si domů pořídíte vířivku s masážními tryskami, máte vyhráno. Právě masáží trysky mohou využívat nejen sportovci po sportovním výkonu, ale i starší lidé. Masírování se prokrví svalstvo a výrazně se tak uvolní tlak, který v něm vzniká během dne nebo při sportovní činnosti. Vířivka je vhodný prostředek k regeneraci. Není náhoda, že ji využívají špičkoví sportovci všude na světě. Díky tomu, že vířivka částečně může masírovat svalstvo, je vhodná i jako prevence proti karpálům. Samotné účinky vířivky na karpály nejsou nijak výrazné, ale i přesto může být vířivka vhodnou metodou, jak toto namáhané místo ruky uvolnit.

Uvolní hleny a slouží jako prevence

Vířivka má vedle výše zmíněných účinků na lidský organismus i další zajímavou výhodu. Díky teplé vodě je vířivka vhodným prostředkem pro prevenci před rýmou a nachlazením, které nás trápí v sychravých dnech. Teplá voda prohřeje organismus, což napomáhá právě této prevenci. Pokud jste už někdy ve vířivce byli, určitě jste si všimli páry, která odchází pryč. Pokud budete tuto páru inhalovat (v podstatě stačí být ve vířivce) pomůže vám při uvolňování hlenů.

Další výhody vířivky

Koupel ve vířivce nabízí řadu možností. Lze využít aromaterapii. Jedná se o terapii vůněmi, díky které se snižuje, popřípadě zvyšuje krevní tlak a zmírňují bolesti hlavy. Není to ale jen o vůni. Využít se dá i světlo. Na většině vířivek je možné nastavit měnící se barvy a tím čerpat benefity chromoterapie. Chromoterapie je terapie pomocí světla a barev, která působí kladně na psychickou pohodu člověka. Tento druh terapie zklidňuje tělo a mysl. Odpočinek ve vířivce můžete doplnit poslechem relaxační hudby. A v neposlední řadě dokáže vířivka pomáhat s léčbou pooperačních stavů, menších vnitřních poranění a pohmožděnin.

Na co si dát ve vířivce určitě pozor?

Má vířivka nežádoucí účinky? Existuje skupina lidí, která by si na vířivku měla dávat pozor. Na pozoru by měly být těhotné ženy. Pobyt v teplé vodě není moc příznivý pro organismus. Vysoká teplota vody může způsobit poškození plodu. Jedná se ale především o první měsíce těhotenství. Vedle toho jsou těhotné ženy vystaveny riziku mykotické infekce.

Ohledně koupele ve vířivce by se měli poradit se svým lékařem hlavně kardiaci a lidé s cukrovkou. Proč právě kardiaci? Jelikož se bušení srdce ve vířivce zvyšuje, mohlo by výjimečně u některých těchto osob dojít ke komplikaci se srdcem. Pokud se ptáte, jestli vířivka a krevní tlak spolu souvisí, můžeme odpovědět, že ano. V každém případě váš lékař nejlépe ví, co můžete a co ne.

Lidé v souvislosti s tématem také hledají: vířivka zdravotní účinky, virivka s tryskami a zdravi, vířivka a působení na klouby, onemocneni srdce a virivka, léčební vířivka na nohy, lázně na kardiovaskulární onemocnění srdce.

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz