Vířivky

Umístit vířivku na zahradu nebo do interiéru? Ukážeme vám jednotlivé výhody a nevýhody.

Redakce
6 února, 2021
Kde umistit vířivku

Domácí vířivky jsou trendem dnešní doby. Již to není nedostupný luxus, který patřil v minulosti jen vyvoleným. Vířivku si můžete pořídit i s průměrným platem a zcela obyčejným bytem nebo domem. Nikde totiž není napsáno, že musí být vířivka umístěná ve speciální místnosti, kterou už nijak jinak nevyužijete. Nerušená relaxace v pohodlí domova sebou nese i výhodu v podobě toho, že se nemusíte obávat kožních onemocnění, které by na vás mohly číhat ve veřejných vířivkách. Vířivku stačí v domácím prostředí udržovat a budete si moci dopřát řady výhod. Kam ale vířivku umístit a kde je to nejvýhodnější? Poradíme v tomto článku.

Vířivka není pouze pro využití do interiéru, ale můžete ji mít také venku, například na zahradě rodinného domu. V některých případech lze vířivka umístit na prostornější balkon nebo spíše terasu. Nejčastější možnosti umístění jsou na zahradě, zimní zahradě, v interiéru domu či bytu nebo na balkoně. Jaké jsou zásadní rozdíly v tomto umístění?

Venkovní vířivky

Venku je několik stupňů pod nulou, ale vy se těšíte, jak si dopřejete luxus v podobě koupání ve venkovní vířivce? Žádný problém. U venkovních vířivek si ale budete muset o něco málo připlatit. Už u výběru vířivky je potřeba počítat s úsporou energie. Tím, že je vířivka umístěná venku, budou potřeba vyšší náklady na ohřev vody.

V případě, že si vyberete kvalitní vířivku, můžete se na úsporu energie spolehnout. Vířivky, které jsou vhodné do venkovního prostředí, mají kvalitní izolaci, energeticky účinné vytápění, čerpadla a termoizolační kryty udržující vodu ve vířivce teplou s minimálními tepelnými ztrátami. Při bližším pohledu na spotřebu energie standardní vířivky můžete jásat. Pokud byste využívali vířivku 4-5 dní v týdnu, uvidíte na vyúčtování elektrické energie zhruba o 25,- Kč / den více.

Depositphotos 26128371 xl 2015

Při plánování umístění venkovní vířivky, byste měli vzít v potaz i vzdálenost od domu, popřípadě jak je místo na zahradě viditelné pro okolí. Čím blíže k domu, tím snazší přívod elektřiny a pohodlnější přístup hlavně v zimních měsících. Pokud si umístíte vířivku až na druhou stranu zahrady, může vám být pěkná zima, než se do ní dostanete. Chcete se ve vířivce koupat nazí? Zvolte nějaké místo, kde není moc vidět.

U venkovních vířivek je důležitá údržba. Pravidelně byste měli měřit hodnotu pH vody. Je pH mimo limity? V takových případech musíte využít přípravek na úpravu pH vody. Vedle toho vyžaduje umístění zahradní vířivky pravidelnou dezinfekci vody proti řasám a sinicím. Je to obdobné jako u bazénu, které je napuštěn v podstatě celoročně. A i zde platí nutnost čištění filtru. Na rozdíl od bazénu se u celoročně napuštěných venkovních vířivek doporučuje minimálně 2-3x za rok vodu zcela vyměnit. Doporučuje se vodu vyměnit na konci zimy a na začátku jara. Pokud jsou venku silné mrazy, nedoporučuje se vířivku zcela odpojovat od elektřiny. Mohlo by dojít k zamrznutí vody a poškození vířivky. Stejně pravidlo platí při umístění venkovní nafukovací vířivky.

Zimní zahrada a vířivka – spojení, které jde do sebe

Hledáte vhodné místo, kam postavit vířivku? Skvělé místo zajišťující soukromí je vířivka v zimní zahradě. Zimní zahrada nezajišťuje jen soukromí, ale také možnost nastavit si teplotu podle svého uvážení. A to nejen teplotu vody ve vířivce, ale i teplotu vzduchu. Výrazně si tím zvednete luxus svého domova. Než se do samotného umístění vířivky pustíte, poraďte se s odborníkem. V zimních zahradách vlivem teploty nedochází jen k mlžení skel, ale také může dojít k případnému poškození elektroniky z důvodu vlhkosti.

jacuzzi zimni zahrada scaled

V zimní zahradě můžete mít umístěnou, jak pevně zabudovanou vířivku, která může být i zapuštěná do země, ale i mobilní nafukovací vířivku. Nafukovací vířivku můžete kdykoliv vypustit a uskladnit. V zimě ji můžete mít v zimní zahradě a v létě ji vytáhnout na zahradu. Taková mobilní vířivka součástí zimní zahrady má, jak vidíte, spíše výhody než nevýhody.

Vířivka je vhodná pro větší terasy či balkony

Nemusí se jednat pouze o zahradu nebo zimní zahradu, vířivku můžete umístit na větší terasu či balkon. Velký rozdíl je zde v typu vířivky, který zvolíte. Jinak je potřeba připravit terasu na mobilní nafukovací vířivku a jinak na pevně zabudovanou nebo zapuštěnou vířivku.

jacuzzi na balkone scaled

Nejjednodušší je umístění mobilní nafukovací vířivky. Stačí, když povrch terasy zbavíte nečistot a položíte termoizolační gumu. Na tuto gumu pak jen nafouknete vířivku a máte vyhráno. Vedle toho daleko těžším způsobem umístění je, když se rozhodnete umístit pevnou vířivku do terasy. Je potřeba dbát na to, aby byla vířivka zhruba 50 cm nad úrovní terasy. Vstup do ní je bezpečnější a pohodlnější. Tento způsob vyžaduje zásadní zásah do terasy. Musíte připravit díru, do které se vířivka umístí. Nesmíte zapomenout ani na odtok vody při vypouštění vířivky. Zapuštěné vířivky do terasy jsou tím nejtěžším způsobem instalace. Vedle toho, ale můžete mít pevnou vířivku postavenou i na terase bez nutnosti vytvářet jakýkoliv otvor. Nemusí to být pouze terasa, především mobilní vířivku můžete nafouknout i na dostatečně velkém balkonu. Pokud si projdete internet, najdete na každém rohu fotky vířivek umístěných na balkoně.

Umístění vířivky do interiéru – klasika, která neomrzí

Ať už jsou jednotlivé způsoby umístění vířivky jakkoliv lákavé, možná patříte do skupiny lidí, kteří si potrpí na pohodlí v teple domova. Umístění vířivky do interiéru není nijak složité. Nepotřebujete žádné stavební úpravy, bude stačit zásuvka a dostatek prostoru. I zde platí zásada o zajištění odtoku vířivky (obývací pokoj tedy nebude nejlepším řešením). Nejvhodnějším místem je koupelna. Další možností je pak u rodinných domů umístění do sklepa. V případě, že chcete mít vířivku celoročně v interiéru, vsaďte spíše na pevnou akrylátovou vířivku. Pokud ale chcete přes léto vířivku vytáhnout ven nebo vzít na chatu, podívejte se po mobilní nafukovací variantě.

virivka v dome scaled

Závěr a doporučení

Možností, kam umístit vířivku je celá řada. Jak jste se mohli přesvědčit, řada řešení není ani nijak složitá a určitě může sloužit i vám. Čerpejte výhody vířivek i vy. Nemusíte mít nijak obrovský dům, nemusíte se bát vysokého vyúčtování za elektřinu a nemusíte dělat žádné stavební úpravy. Je to o typu vířivky, který si pořídíte. Vířivku dáte téměř kdekoliv, můžete ji mít doma a v případě potřeby převést třeba na chatu. Uvidíme vířivku i u vás doma nebo na zahradě? Můžeme jen doporučit.

Lidé v souvislosti s článkem také hledají: zimní zahrada s virivkou, stan pres vířivku, potah na akrylátové vířivky.

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz