Sauny

Saunové rituály nejen jako zpestření saunování, kde můžete saunový rituál zažít?

Redakce
27 ledna, 2021
Saunový rituál

Saunové rituály patří k oblíbeným procedurám wellness center a kvalitních hotelů, které dbají na kvalitní program pro své klienty. Téměř všechny wellness centra nabízejí možnost se saunovat, ale v případě, že hledáte také zážitek, doporučujeme zvolit saunový ceremoniál. Takový ceremoniál má všechny zdravotní benefity klasické sauny, navíc k tomu získáte i prožitek pro svoji mysl. Osoby, které saunové ceremoniály provádějí, jsou profesionálové a vědí, jak dostat ze sauny maximum. Jak saunové rituály probíhají a kde je můžete navštívit?

Benefity sauny můžete čerpat několika způsoby. Můžete si domů pořídit vlastní saunu a mít na saunování potřebný klid, můžete navštívit saunové centrum a pořádně se vypotit, anebo navštívit saunový ceremoniál, který postaví zážitek v sauně na vyšší stupeň. Každý saunový ceremoniál je určitý druh show, kterou zajišťuje vyškolený profesionál.

Hlavní výhody saunových rituálů

Saunové ceremoniály nejsou jen show, ale mají i nesporné zdravotní benefity. V první řadě se pořádně vypotíte, což je samo o sobě velké plus, které podpoří vaši imunitu a celkové zdraví. U saunových rituálů se využívají také vonné esence. Profesionální saunový ceremoniář vám esenci představí a sdělí její zdravotní výhody. Velmi dobře tak víte, co inhalujete. Navíc jste pod profesionálním dohledem, takže pokud máte obavy, nemusíte se bát, že by se vám v sauně mohlo něco stát.

V rámci saunového ceremoniálu se vedle esencí využívá také saunová kosmetika. Velmi často se volí solný nebo bylinný peeling, kterým si potřete tělo. Z pokožky se skrze otevřené póry vyplaví všechny škodliviny a pokožka se zjemní. Během saunového ceremoniálu jsou často využívány zvukové a světelné efekty. Velmi snadno se tak přesunete svou myslí na poklidnou louku, k bublajícímu potoku nebo například do tibetu mezi mnichy. Saunový profesionál často mává ručníkem a víří tak blahodárný vzduch proti saunujícím klientům. Jedna mála rada – pokud nejste na saunu moc zvyklí, sedněte si dále od saunových kamen, bude vám příjemněji a zážitek v sauně větší.

Seznam saunových center: ZDE

Saunové rituály – výhody v bodech:

 • podpora imunity a celkového zdraví
 • využívání vonných esencí
 • jste pod profesionálním dohledem
 • využívání solného nebo bylinného peelingu
 • uklidňující zvukové nebo světelné efekty
 • saunový expert víří vzduch ručníkem

Druhy saunových ceremoniálů

Každý saunový rituál není stejný. Vždy si před saunování zjistěte, jaké jsou saunové ceremoniály k dispozici. Podle druhu saunového ceremoniálu se můžete snadno rozhodnout. Existují například saunové ceremoniály, kde není ani žádné velké vedro.

Tradiční saunový ceremoniál

Ten vůbec nejzákladnější a nejtradičnější saunový ceremoniál probíhá společně s aromaterapií. Saunový profesionál během 10 minutového ceremoniálu využije až 3 vonné esence, které víří do vzduchu za pomocí ručníku. Saunér vonnou esencí rovněž polévá rozpálené saunové kameny, i díky tomu se saunou rozvine příjemná vůně. U některých saunových rituálů se na horké kameny nevlévá voda, ale hází se na ně ledové koule. Před využitím rituálu si zjistěte, jaké vonné esence sauna využívá. Vždy dejte přednost přírodním esencím před syntetickými. Syntetické sice mohou krásně vonět, ale jejich zdravotní přínos je mnohonásobně menší.

Meditační a relaxační ceremoniál

U těchto saunových rituálů se potkáte s typicky nižší teplotou sauny. Meditační a relaxační ceremoniály slouží především pro pohodu, uvolnění a relax. Při těchto saunových ceremoniálech se nesmí využívat dráždivé esence, ale doporučují se citrusové, levandulové nebo heřmánkové esence. V rámci těchto ceremoniálů se používají také výluhy, tinktury nebo maceráty. U těchto rituálů se hojně využívají zvukové a světelné efekty. Můžete se tak těšit například na zvuk tibetské mísy.

Speciální saunové ceremoniály

Vedle těchto typických saunových ceremoniálů se objevují rituály jako romantické saunování při svíčkách, saunování pod hvězdnou oblohou, noční saunování, saunování spojené s grilování nebo pohádkové saunové rituály. Právě pohádkové rituály jsou vhodné pro rodiny s dětmi.

Kde můžete saunové ceremoniály navštívit?

Saunové ceremoniály jsou čím dál častěji součástí saunových a wellness center. Jsou v dnešní době hodně rozšířené. Stačí, když se před cestou do vámi vybraného hotelu přesvědčíte, jestli se ve vašem okolí nějaké saunové rituály provádějí.

Seznam saunových ceremoniálů:

Praha

 • Praha Černý most – Saunia – ZDE
 • Praha Chodov – Saunia – ZDE
 • Praha Congress & Wellness hotel Olšanka – ZDE

Brno

 • Brno Infinit Maximus – ZDE
 • Brno 4COMFORT – ZDE
 • Brno Saunia LETMO – ZDE

Ostrava

 • Ostrava Relax Days – ZDE
 • Ostrava Saunia OC FUTURUM – ZDE

Ostatní

Zlínský kraj – Wellness hotel Horal – ZDE

Olomouc Aquapark – ZDE

Resort Hrubá voda Hlubočky – ZDE

Závěr:

Ať už navštěvujete saunu pravidelně nebo chcete začít, může být saunový rituál skvělým zážitkem. Na saunování se můžete připravit i doma, pořiďte si domácí saunu a dopřávejte si chvíle relaxu a zdraví, kdykoliv budete chtít. Domácí sauny nejsou drahé a můžete je mít i v bytě v paneláku. Saunový rituál pro vás může pak být příjemným zpestřením a budete se v sauně cítit lépe.

Lidé v souvislosti s článkem také hledají: saunové rituály velké karlovice, saunové rituály hluboký dvůr, saunové rituály pardubice, saunové rituály praha, saunove ritualy videa, technika máváni rucniky, wellness hotel hluboký dvůr saunový ceremonial, saunové ceremoniály české budějovice, saunove ceremonialy hlubocky, saunové ceremoniály olomouc, saunové ceremoniály infinit maximus.

Příbuzné články

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz