Sauny

Přehled saunových procedur a využití peelingu při saunování

Redakce
31 ledna, 2021
Vědra do sauny

Každý pobyt v sauně přináší zdravotní benefity na náš organismus. Není ale sauna jako sauna. Mezi jednotlivými saunami jsou podstatné rozdíly. Měli byste vědět, do které sauny vstoupit, nebo která pro vás není moc vhodná. V rámci saunování můžete navíc využívat i nejrůznější saunové procedury. V saunách se využívají nejrůznější peelingy či inhalace vonných esencí. Ve wellness centrech se můžete setkat také s tepidariem. Jaké má účinky nebo jaké procedury si můžete v saunách užít?

Saunové procedury se liší typem sauny, kterou chcete využít. Každá saunová procedura vyžaduje jinou teplotu, některé procedury vyžadují vonné přírodní esence, u jiných si musíte potírat tělo peelingem.

„Pobyt v horkém vzduchu zvyšuje výkon srdce. Tím se více prokrvují vnitřní orgány, svaly i kůže.  Pocením se z těla navíc odplavují škodlivé látky. Pokud saunu navštěvujete pravidelně, posílíte tím imunitní systém a vaše tělo bude mnohem odolnější vůči respiračním chorobám a dalším jiným onemocněním,“ doplňuje Pavel Hofrichter, zakladatel Asociace saunérů.

Zdroj citace: https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/telo/5-duvodu-proc-pravidelne-navstevovat-saunu

Saunové procedury v jednotlivých saunách

Procedura ve finské sauně

Finská sauna přišla ze severských zemí, především z Finska. Tento druh sauny využívá pro blahodárnou proceduru teplotu mezi 80 – 100 stupni Celsia. Ve finské sauně dochází k výraznému pocení a k látkové výměně. Obrovskou výhodou je podpora zvýšení odolnosti proti infekcím horních a dolních dýchacích cest, zmírnění bolesti kloubů, zlepšení prokrvení organismu a vylučování toxických látek formou pocení.

Procedura v infrasauně

Výhoda procedury v infrasauně je nesporná. Už jen fakt, že si můžete infrasaunu pořídit snadno domů, a to i když bydlíte v paneláku, z ní dělá velice oblíbenou. Infrasauna funguje na principu infračerveného záření pomocí svítidel. V této sauně se setkáte s teplotou okolo 50 stupňů Celsia. Procedura v infrasauně umožňuje dokonalé prohřátí těla, relaxaci a odstranění toxinů z organismu. Pokud máte vysoký tlak a je pro vás finská sauna nevhodná, zvolte proceduru v infrasauně. Ta je díky nižší teplotě vhodnější.

ritual peeling scaled

Procedura v aromasauně

V aromasauně je saunová procedura založena na aromaterapii a termální terapii. Tento druh saunové procedury pojí teplo a vůni z dávkovače esencí. U této saunové procedury se teplota sauny pohybuje v rozmezí od 60 do 120 stupňů Celsia. V rámci aromasauně se velmi často využívá možnost inhalace bylinek nebo mentolová inhalace. Mentolová inhalace dokáže zprůchodnit dýchací cesty a pomůže vám, například pokud trpíte rýmou nebo nachlazením. Dalším typickým aroma v těchto saunách je vůně borovice (dezinfekce a čištění vzduchu), máty peprné (podporuje činnost mozku, pomáhá při žaludečních problémech), heřmánku (uklidňuje, podporuje tvorbu krve), meduňky (antidepresivní účinky) nebo smrku (posiluje nervy a podporuje krevní oběh).

Procedura v parní sauně

Parní sauna je známá také pod označením parní lázeň. Tento druh saunové procedury nevyžaduje tak vysokou teplotu, jako tomu je například u finské sauny. Teplota parní sauny se pohybuje okolo 45 stupňů Celsia. Pomocí páry se léčí zdravotní neduhy, mezi které patří chronická rýma, zánět nosohltanu, problémy s hlasivkami, revmatické choroby nebo problémy s pohybovým aparátem.

Co je tepidarium a k čemu slouží?

Tepidariu se často přezdívá suchá relaxační sauna. Tepidarium je vyhřívací místnost využívající účinky termoterapie. V těchto místnostech najdete vyhřívané lavice nebo stěny. V tepidariu se pohybuje teplota okolo 35 – 40 stupni Celsia. Tepidaria jsou vhodná pro kardiaky nebo osoby, kterým by pobyt v sauně nedělal dobře. Délka pobytu v tepidariu není nijak omezená. Díky nízké teplotě si ji můžete dopřávat libovolně.

Tepidarium dokáže pomoct léčit chronická onemocnění dýchacích cest (rýmu, astma, alergie, opakovaná bronchitida). Stejně jako sauna uvolňuje i tepidarium tělo a svalové napětí, dokáže snížit i stres. Pobytem v tepidariu posílíte imunitní systém a vyloučíte z těla škodlivé látky.

Peeling při saunových procedurách

Peeling patří mezi nedílnou součástí saunových procedur. Při saunování se otevírají póry pokožky, díky čemuž je možnost dostat i hluboko usazené nečistoty. Využívají se solné, bylinkové nebo kořenité peelingy, popřípadě peelingy ze směsí s éterickými oleji. Oblíbeným peelingem je Balea Totes Meer Salz peeling. Jedná se o peeling ze solí z mrtvého moře. V peelingu je obsažena mořská sůl a olejový peeling s vůní citronové trávy. Prodávají se lahvičky s objemem 250 ml.

Kůži tím zbavíte odumřelých buněk a současně ji promasírujete. Díky tomu se pokožka stane na dotek jemnější a vláčnější,“ potvrzuje Iva Obstová, korektivní dermatoložka z MEDICOM Clinic.

Zdroj citace: https://www.idnes.cz/onadnes/moda/saunovani-relax-ucinky.A170227_125613_krasa_kace
solny peeling scaled

Aplikace peelingu v sauně

V případě, že jdete do finské sauny nebo infrasauny, nezapomeňte si sebou vzít i ručník. Je nutné ho použít pod tělo, aby nedošlo ke znečištění sauny peelingem. Mnohem jednoduší je, pokud si pořídíte saunu domů. Tam je to s hygienou mnohem snadnější. Peeling se nanáší na rozehřátou pokožku. Nanášení probíhá krouživými pohyby od chodidel směrem nahoru. Peeling je potřeba nechat alespoň 15 minut působit. Následně si zbytky peelingu opláchněte ve sprše. Nepoužívejte mýdlo, umyjte se jen čistou vodou. Kůže je díky peelingu čistá a mýdlem byste si z pokožky umyli vyživující složky.

Jak vyrobit peeling do sauny?

Výroba saunového peelingu je jednoduchá. Stačí si připravit ingredience a vše důkladně promíchat. Skvělým solným peelingem je kombinace 2 šálků mořské soli a 1 šálku olivového oleje. Pokud chcete cukrový peeling, smíchejte 2 šálky hnědého cukru a 1 šálek olivového oleje nebo medu. Do každého peelingu můžete přidat také esenciální olej nebo bylinky.

„Základními a jednoduchými ingrediencemi pro domácí výrobu peelingu jsou sůl nebo cukr – ty můžete ozvláštnit jak pevnými příměsemi (drcené jehličí, káva, nastrouhaná kůra z citrusů), tak těmi tekutými (esenciální oleje, slivovice, vanilková esence),“ potvrzuje Daniela Dvořáková, kosmetička studia Bomton Jalta Spa.

Zdroj citace: https://www.idnes.cz/onadnes/moda/saunovani-relax-ucinky.A170227_125613_krasa_kace

Závěr a doporučení saunových procedur

Jak vidíte, není saunování jako saunování. V sauně můžete využít tělové peelingy nebo se jen prohřát v tepidariu. Do sauny byste měli chodit pravidelně, aby byly její účinky maximálně prospěšné. Tady se můžete setkat s faktem, že nemáte čas do sauny nebo wellness centra jezdit. Nevadí. Saunu si můžete pořídit i domů, nedáte za ni nijak vysokou částku a budete si moci dopřávat účinky sauny i z pohodlí bytu v paneláku. Tělové peelingy si můžete navíc i sami vyrobit. Už se těšíte do sauny?

Lidé v souvislosti s článkem také hledají: co Tepidarium

Příbuzné články

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz