Vířivky

Perličková koupel – lázeňská procedura u vás doma!

Redakce
11 ledna, 2021
Ženská noha klesá do vířivé vany

Perličková koupel je procedura, která využívá k léčebným účinkům vodu. Setkat se s ní můžete především v lázeňství. Lázně mají speciální upravené vany, které jsou určeny na léčbu perličkovou koupelí. Chcete si udělat malé lázně doma? Ideální příležitostí je domácí perličková koupel do vany. Že nemáte vanu? To vůbec nevadí, speciální perličková koupel na nohy, umožní čerpat výhody alespoň částečně. Jak perličková koupel funguje a kde spatřit největší výhody? V tomto článku se na perličkovou koupel podrobně podíváme.

Historie perličkové koupele

Perličková koupel spadá do procedur, které se označují jako hydroterapie. Jak z názvu vyplývá, jedná se o léčbu vodou. Historie perličkové koupele sahá hluboko do lidské historie. Tento druh koupele využívající bublinky se využíval již v období starověku, a to především na území starověkého Řecka a Říma. Perličková koupel se postupně rozšířila do celého světa a dnes je již pevnou součástí lázeňských procedur.

Jak funguje perličková koupel?

Stejně jako tomu je u vířivek, potřebujete, aby měla voda správnou teplotu. I zde platí za ideální teplotu perličkové koupele 37-38 stupňů Celsia.

„Voda vyhřátá na 38 °C a bublinky, které masírují povrch těla – není divu, že perličková koupel je čtvrtá nejoblíbenější procedura českých lázeňských hostů,“ potvrzuje oblibu v perličkových koupelích Richard Šipoš z portálu Spa.cz.

Zdroj citace: https://moravskoslezsky.denik.cz/zdravi/bublinkova-koupel-2020.html

Na druhou stranu můžete najít drobnou odlišnost, protože u perličkové koupele můžete využívat i další teploty pro specifické účely. Chladná voda s teplotou maximálně do 30 stupňů Celsia slouží pro potřeby otužování. Trpíte vysokým krevním tlakem? Pro vás je ideální teplota vody v rozmezí 30-34 stupňů Celsia, kdy působí blahodárně právě na vysoký tlak. Hledáte-li uvolnění a chcete vypotit z těla škodliviny, nastavte si vodu na 34 -37 stupňů Celsia. Lidé se často potýkají s nízkým krevním tlakem. Pokud zajistíte, aby měla voda 38-42 stupňů Celsia, zvýší se prokrvení organismu a o něco málo se zvýší krevní tlak. U této teploty si dejte pozor, pokud trpíte vysokým krevním tlakem, jelikož by mohl být efekt opačný.

Doma ve vaně můžete využít klasickou vodu z kohoutku, ale v lázních se využívají účinky minerálních vod. Možná vás překvapí, že vedle bylinkové lázně existuje i čokoládová perličková koupel. Druhy perličkových koupelí je celá řada. Můžete se setkat také s eukalyptovou, konopnou či zázvorovou.

Stačí vám vana a speciální podložka na perličkovou koupel

Výhody perličkové koupele můžete čerpat i doma ve vaně. Co k tomu budete potřebovat? Postačí vám podložka do perličkové koupele. Tato speciální podložka se dá umístit do jakékoliv běžné vany. Podložka se ovládá jednoduše za pomocí dálkového ovladače. Při spuštění se do podložky proudí vzduch a dochází k „bublinkování“ vody (i z tohoto důvodu bývá perličková koupel někdy nazývána jako bublinková koupel), bublinky působí na naše tělo. Domácí perličková koupel se prodává, jak v základní variantě, tak v rozšířené variantě s automatickým čištěním.

Perličkovou koupel si můžete doma ještě zpříjemnit. Využít můžete vonné oleje, léčivé bylinky nebo nejrůznější soli. Nejlépe účinkuje perličková koupel před spaním.

Jaký je zdravotní přínos perličkové koupele?

Je to jasné – perličková koupel a zdraví, to jde spolu ruku v ruce. Perličková koupel sebou nese celou řadu zdravotních přínosů na lidský organismus. Máte-li náročnou práci, bude se vám hodit účinný způsob relaxace. A právě perličková koupel pomáhá odstranit únavu, osvěžuje tělo a je skvělým bojovníkem proti stresu.

Obdobně jako u vířivek jsou i perličkové koupele vhodné ke snížení napětí ve svalech, k tlumení revmatoidních bolestí svalů a kloubů (slouží také jako prevence), uvolnění zkrácených svalových partií a na zlepšení prokrvení a okysličení organismu. Po perličkové koupeli by se měli dívat rovněž lidé po úrazech. Perličková koupel dosahuje vynikajících výsledků při rehabilitacích.

Lékaři perličkovou koupel doporučují také v souvislosti s krevním oběhem. Koupel dokáže nejen díky bublinkám upravit srdeční činnost a krevní oběh. Podle nastavení teploty vody pak můžete využívat perličkovou koupel při vysokém, ale i nízkém tlaku. Klíčovou roli hraje teplota vody!

Tento druh koupele posiluje obranyschopnost a odstraňuje celulitidu. V tomto případě vám pomůže perličková koupel s ionizátorem. Ionizátor funguje jako „čistič“ vody. Koupel za pomocí bublinek dokáže zpevnit pokožku, podpořit látkovou výměnu a díky tomu odstranit z těla toxické látky. Perličková koupel je vhodná večer než jdete spát, jelikož působí pozitivně při poruchách spánku. Vedle toho lze čerpat výhody perličkové koupele v oblasti léčby lupénky, ekzémů a zlepšení dýchání. Stejně jako u vířivek pomáhá inhalace vzduchu během koupele.

Doma je perličková koupel na nohy ideálním způsobem regenerace

Možná bydlíte v bytě, který nemá vanu, a využíváte pouze sprchový kout. Není to žádná ostuda. Možná vás potěší, že můžete i přesto perličkovou koupel využít. V těchto případech je vhodná bublinková perličková koupel na nohy, která nezabere téměř žádné místo a můžete si ji dopřát i v pohodlí gauče u televize. O nohy se vám bude starat v tomto případě malá vanička, která bude vybavena i ohřevem vody.

perlickova koupel nohy scaled
Foot bath massage

Závěr a doporučení perličkové koupele

Perličková koupel není nijak náročná na techniku a můžete ji mít v pohodlí vašeho domova. Možná jste někdy přemýšleli nad vířivkou, ale pro nedostatek prostoru jste se rozhodli, že si ji nekoupíte. Ale proč si nepořídit perličkovou koupel? Stačí položit podložku do vany, zapnout a můžete čerpat všechny zdravotní výhody. Nemáte vanu? Nevadí. Existuje perličková koupel na nohy, kterou si můžete dopřát i v obýváku. Nadchla vás perličková koupel? Tak neváhejte a pořiďte si ji domů, není finančně náročná a je dostupná.

Lidé v souvislosti s článkem také hledají: masážní přístroj perličková koupel, koupel perlickova podlozka, perličková koupel účinek, perličková koupel tv product, medisana perličková koupel na nohy, perličková koupel nohou při bolesti při borelióza

Příbuzné články

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz