Sauny

Nepodceňujte příslušenství sauny, pomůže vám využít zdravotní benefity sauny naplno

Redakce
12 ledna, 2021
Saunový teploměr

Každá sauna vyžaduje jinou teplotu pro saunování. Ve většině saun je potřeba teplotu před saunování dopředu nastavit. Pro jednoduchou kontrolu teploty si do sauny nainstalujte teploměr a vlhkoměr. Vedle tohoto vybavení je potřeba si během saunování hlídat správnou délku pobytu. Vzhledem k tomu, že do sauny chodíte bez mobilního telefonu nebo hodinek, můžou být skvělým pomocníkem přesýpací hodiny do sauny. Správné příslušenství sauny není pouze o designu, ale dokáže vám pomoci využít saunu naplno. V článku se podíváme na teploměry, vlhkoměry a přesýpací hodiny do sauny. Jaká je správná teplota a vlhkost sauny?

Teploměr do sauny

K nezbytné součásti saunového vybavení patří teploměr do sauny. Kontrola optimální teploty sauně je rozhodující pro její zdravotní benefity na lidský organismus. Příliš vyhřátá nebo příliš chladná sauna nebude dosahovat takových výsledků, jako sauna s ideální teplotou. Ideální teplota pro saunování se liší podle typu dané sauny.

„Ideální je, aby člověk vydržel v sauně tak dlouho, dokud se příjemně potí. A podobně je to i s ochlazováním,“ říká Josef Kvapilík z Katedry zdravotní TV a tělovýchovného lékařství FTVS Univerzity Karlovy. A dodává: „Vlhký vzduch však může někoho dráždit, proto je pro většinu lidí příjemnější klasická suchá sauna.“

Zdroj citace: https://www.denik.cz/zdravi/zdravi_sauna_tydne_prospeje_srdci_i_plicim20080929.html

Při příliš vysoké teplotě sauny je nutné zkrátit cyklus saunování a saunová kamna již nepolévat vodou, jelikož byste se mohli popálit. Při saunování se držte spíše spodní hranice ideální teploty a vyšší vlhkosti, čehož docílíte polévání saunových kamenů. Parní náraz, který při polévání kamenů vznikne, pocitově zvýší teplotu, ale vy nebudete muset vdechovat rozžhavený vzduch.

Teploměry do saun jsou vyrobeny nejčastěji ze dřeva. Využívá se smrkové, borovicové, cedrové či dřevo z africké vrby Abachi. Právě dřevěný teploměr do sauny je jedním z nejoblíbenějších druhů teploměrů, jelikož kopíruje trend přírodních materiálů. Na saunovém trhu ale najdete také teploměry vyrobené z hliníku nebo z mastku. Mastek je mýdlový kámen, který je velmi příjemný na dotek.

Vlhkoměr do sauny

Ruku v ruce s ideální teplotou sauny jde i optimální hladina vlhkosti. Vlhkost v saunách se pohybuje obvykle v rozmezí 5 – 30 %. Vlhkost v sauně zvýšíte poléváním rozpálených saunových kamenů vodou. V případě, že využíváte suchou saunu, je nutno pohlídat nulovou vlhkost. Hlídat hladinu vlhkosti vám pomůže vlhkoměr do sauny. Saunový vlhkoměr se dá koupit i podsvícený. Může to být skvělý vizuální doplněk vaší sauny. Nemusíte se bát, že by se vám dostala vlhkost do elektrického zapojení, jelikož tyto vlhkoměry fungují na principu světlovou a jednoho centrálního zdroje světla.

V případě, že nechcete kupovat teploměr a vlhkoměr do sauny samostatně, máte možnost zakoupit teploměr s vlhkoměrem do sauny naráz. Například u společnosti Fortel můžete pořídit teploměr v kombinaci s vlhkoměrem. Měří teplotu v rozmezí 0 – 120 stupňů Celsia a vlhkost v rozsahu 0 – 120 %. Pro běžné sauny je tedy ideálním řešením.

Videotip – domácí saunu může mít každý

Přesýpací hodiny do sauny

Chcete využít benefity saunování naplno? V tomto případě si dobře hlídejte délku pobytu v sauně. Délka pobytu v sauně se obvykle pohybuje od 5 do 30 minut. Klíčovou roli zde hraje typ sauny a také věk saunujícího se člověka. U dětí je vyžadován jiný čas než u dospělých a zdravých lidí.

„Pro děti jsou ideální sauny a prohřívárny s teplotou do 65 stupňů celsia a pobyt na kratší dobu. U malých dětí se doporučuje saunovat maximálně 3 minuty, jednou týdně a postupně čas prodlužovat,“ říká Jakub Krejčí, odborník na saunování ze Spa & wellness Aquapalace Praha v Čestlicích.

Zdroj citace: https://www.idnes.cz/jenprozeny/volny-cas/deti-a-sauna-jak-zacit-a-na-co-si-dat-pozor.A171029_160031_jpz-volny-cas_jph1

Přesýpací hodiny do sauny mohou být vyrobeny stejně jako teploměry ze dřeva. Nejvíce se využívá dřevo ze severské borovice. Přesýpací hodiny namontujete snadno na vnitřní stěnu sauny. Hodiny lehce našroubujete, nepotřebujete být ani moc zruční, zvládne to opravdu každý. Délka jednotlivého přesýpání je v rozmezí 0 – 15 minut. Nové odpočítávání spustíte jednoduše otočení přesýpacích hodin o 180 stupňů.

Inspirace – Nejlepší a nejbizardnější sauny v ČR: ZDE

Tabulka ideální teploty, vlhkosti a ideální délka pobytu v jednotlivých saunách

Druh saunyTeplota saunyIdeální vlhkostIdeální délka pobytu
Finská sauna80-100 stupňů Celsia5 %5-15 minut (děti 5 minut)
Infrasauna46-60 stupňů Celsiabez vlhkosti30 minut
Herbální sauna40-50 stupňů Celsia10-20 %10-30 minut
Parní lázeňokolo 45 stupňů Celsiaaž 100 %10-20 minut
Sauna s parním rázem90 stupňů Celsia10-30 %10-15 minut
Solná sauna40-55 stupňů Celsia15-30 %10-25 minut
Tropická sauna50-65 stupňů Celsia50-60 %okolo 25 minut

Saunové topidlo

Každé saunové topidlo neboli saunová kamna, jsou srdcem sauny. Na trhu najdete celou řadu saunových topidel. V první řadě si rozmyslete, kam chcete saunová kamna umístit. Pokud se bude jednat o saunu v interiéru, jsou vhodná elektrická kamna. Elektrická kamna můžete umístit v případě potřeby i do venkovní sauny. Výhodou je, že na elektrických saunových kamnech snadno nastavíte požadovanou teplotu a saunový regulátor si už správnou teplotu v sauně pohlídá sám. Po ukončení saunování stačí kamna jen vypnout a odejít.

Obzvláště sofistikovaným řešením jsou sauny s GMS modulem. Saunu si zapnete snadno přes SMS na mobilním telefonu. Vedle toho je snadná i regulace kamen. Oblíbeným provedením saunových kamen jsou varianty černé, matné a luxusní nerezové barvy.

Libujete si spíše v přírodních saunách s vytápěním na dřevo? Tyto sauny se mnohem více hodí ven. Nemusíte u nich řešit připojení na elektrický proud a dlouho vám vydrží. Klíčová je zde volba dřeva na vytápění. Využívejte kvalitní dřevo, mezi které patří dřevo z osiky nebo z břízy. Toto dřevo má jen malé množství pryskyřice, výborně hoří a vytváří skvělou atmosféru. U tohoto typu vytápění je potřeba tu a tam přiložit a po ukončení saunování nechat kamna vychladnout a vyčistit je. U tohoto druhu saunových kamen si musíte pravidelně hlídat teplotu na teploměru.

Závěr a doporučení vybavení do sauny

V případě, že máte doma saunu, neměli byste zapomínat na potřebné příslušenství. Ceny teploměrů, vlhkoměrů a přesýpacích hodin nejsou nijak astronomické a rozhodně byste si je měli pořídit. Sauna dokáže přinést celou řadu zdravotních benefitů, ale je potřeba dodržovat správnou teplotu, vlhkost a délku pobytu v sauně. A právě příslušenství sauny vám k tomu snadno pomůže. Doporučujeme koupit toto vybavení od známých výrobců nebo si přečíst recenze.

Lidé v souvislosti s článkem také hledají: podsviceny vlhkoměr do sauny, přesípací hodiny do sauny, Bioterm Přesypací teploměr do sauny, Fortel Teploměr do sauny.

Příbuzné články

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz