Sauny

Na co je potřeba myslet před zakoupením sauny? Správný rozměr a umístění je prioritou.

Redakce
15 ledna, 2021
Finská sauna

Vlastnit doma saunu má celou řadu výhod. Už nebudete muset chodit do saunových světů, kde musíte za každý vstup platit, ale také budete mít doma soukromí. Sauna nemusí stát nutně jen na zahradě, můžete ji mít v koupelně, ve sklepě, ale i kdekoliv jinde v bytě. Do sauny budete moct jít, kdykoliv vás napadne a vedle toho si můžete nastavit ideální teplotu sami. Na co byste měli dbát před zakoupením sauny? A vleze se vám sauna do bytu? Vaše soukromá sauna v bytě přináší řadu výhod.

Umístění a velikosti sauny

Ještě před samotným zakoupením sauny, je potřeba si prostor, do kterého chcete saunu umístit, dobře proměřit. Na trhu se saunami najdete, jak malé sauny pro jednu osobu, tak ale i větší pro více osob. Nepotřebujete tedy žádný ohromný prostor, abyste mohli saunu mít i u vás doma, kde je na první pohled málo místa. Dnes už může být velikost sauny individuální. Výrobci jsou schopni připravit saunu na míru, a to i na atypické rozměry.

Ve chvíli, kdy si vyberete přesný typ sauny, je potřeba si místnost dobře proměřit. Vždy počítejte s plochou, na které bude sauna stát. K tomuto rozměru musíte připočítat i rozměry okolo sauny tak, aby se dalo se saunou manipulovat. Nikdy si nekupujte saunu stejně velkou jako je vaše místnost. V případě, že budete chtít menší saunu, můžete si pořídit menší finskou saunu v rozměrech 110×110 cm nebo malou infrasaunu 100×100 cm. Jedná se o nejmenší typy sauny, do kterých se vleze jen jedna osoba. Jsou velmi vhodné pro malé domácnosti nebo malé byty v panelácích.

Než vyberete vhodnou místnost, měli byste se zamyslet nad tím, který typ sauny si chcete pořídit. Finská sauna vyžaduje pravidelné ochlazování ve studené vodě, mnohem více než infrasauna. Sauna by měla být, pokud možno, co nejblíže koupelně a ideálně i někde poblíž místnosti, kde si můžete lehnout a odpočívat. Dobrou volbou může být sauna v koupelně, odpočívárnu můžete mít třeba v pokoji. Stejně jako finská sauna může být i infra sauna v koupelně.

V případě, že bydlíte v rodinném domě a vlastníte bazén, ať už vnitřní nebo venkovní, je úžasné umístění sauny v blízkosti bazénu. Především v zimě, kdy se budete saunovat a následně se půjdete ochladit do ledového bazénu, může působit takové saunování velmi luxusně.

Určitě byste si měli při zakoupení finské venkovní sauny promyslet místo, kam ji postavíte. Určitě vám nebude nijak příjemné, když budete muset v zimě, ve sněhu jít až na druhý konec zahrady, pak ze sauny vylézt ven a jít na druhý konec se ochladit do bazénu nebo do sprchy. Vzhledem k tomu, že se budete saunovat nazí, je dobré pro saunu zvolit i místo, na které není vidět ze všech stran.

sauna rozmisteni scaled

Příprava prostoru pro saunu

Ještě před tím než si saunu necháte přivést, měli byste si připravit prostor, ve kterém bude sauna stát. Pokud jste se rozhodli pro finskou saunu, budete potřebovat odvětrávací otvory. Vedle toho se musíte připravit na výkon saunových kamen – 3x 400 V. V tomto ohledu je jednodušší rozhodnout se pro infrasaunu. Infrasauna nepotřebuje odvětrávání a neprodukuje vlhký vzduch, můžete si je umístit s klidným svědomím i do obývacího pokoje. Jednoduchá příprava pro saunu je v tomto případě rozhodující. Vedle toho vám bude u infrasauny stačit přívod elektrické energie 230 V.

Jedno mají ale finská sauna a infrasauna společné. Vždy zajistěte pevnou podlahu. Ideálně by měla být podlaha z mrazuvzdorné dlažby. Uvnitř kabiny dochází ke změnám teploty a podlaha tak lépe reaguje na ochlazení a ohřev. Hlavní výhody domácí sauny jsou v jednoduchosti, a to především u infrasauny. Infrasauna může stát i na obyčejné plovoucí podlaze.

Umístění sauny ve sklepě

Máte v rodinném domě volný sklep, který byste chtěli využít na umístění sauny? Určitě můžete, ale je potřeba myslet na několik věcí. I ve sklepě budete potřebovat přívod energie s nemalým příkonem. Vedle toho myslete na správnou výšku stropu. Strop by měl být minimálně 2,9 metrů vysoký. Ve sklepě to může být obtížně, ale počítejte u finské sauny i s prostorem na ochlazování. Je tedy na vás, kam umístit saunu ve sklepě, ale vždy byste i měli zajistit pohodlí. Není úplně příjemné běhat ze sauny do sprchy po řadě schodů na druhou stranu domu. Je jistě, že sauna ve sklepě je vítaným zpestřením a využitím prostoru.

Jak je to s infrazářiči?

Infrazářič je součást infrasauny, která zajišťuje potřebnou teplotu k saunování. Správné umístění infrazářičů v sauně by mělo být v místě, u kterého sedíte. Infrazáření zahřívá přímo tělo. Svaly, klouby, šlachy a organismus se dokonale prohřeje. To je velký rozdíl oproti finským saunám, kde se ohřívá vzduch okolo vás a až následně vaše tělo. U finských saun je umístění kamen v sauně trochu rozdílné a doporučuje se vedle nich spíše ležet. Do infrazářičů se vyplatí investovat finance. Je to hlavní součást vaší infrasauny. Pokud byste si pořídili například keramické infrazářiče, budete sice spokojeni s nízkou cenu, ale s cenou za energie už ne. Keramické zářiče neumí uspořit energii. Do infrasauny si zvolte karbonové infrazářiče nebo nejmodernější typ infrahalogenové lampy. Tyto lampy se dokážou nahřát už za 1 sekundu a výrazně tím šetří energii.

sauna infrazarice scaled

Závěr o umístění a velikostech saun

Místo není překážka. Touto jednoduchou větou by se dal shrnout náš dnešní článek. Ve chvíli, kdy se rozhodnete čerpat výhody saunování i u vás doma, nemusíte se bát, že nebudete mít saunu, kam umístit. Dokonce nemusíte mít ani rodinný dům, můžete bydlet v obyčejném paneláku, a i přesto se můžete saunovat v soukromí vašeho bytu. Rozhodli jste se saunu vyzkoušet? V prodejnách vám rádi poradí a doporučí vhodný typ sauny. Lze také využít profesionální zapojení sauny. Saunujte se ještě dnes a buďte zase o něco zdravější.

Lidé v souvislosti s tímto článkem také hledají: finska sauna ve sklepe, jak upravit prostor pro finskou sauna ve sklepe, venkovní finské sauny do výšky 230 na cm.

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz