Sauny

Klidová místnost po saunování – víme, co by v ní nemělo chybět a proč relaxovat

Redakce
4 února, 2021
Odpočinková místnost ve wellness

Při saunování byste si měli dopřát především chvíle odpočinku a pohody. A není to jen o pobytu v sauně. Po každém saunovacím cyklu nebo po skončení saunování byste si měli odpočinout v klidové místnosti. I když se to nezdá, tělo může být trochu vyčerpané a potřebuje si chvíli oddechnout a načerpat novou energii. Je potřeba vyrovnat teplotu těla. Vždy byste měli mít vedle sauny připravenou i odpočinkovou místnost. Jak by měla taková místnost vypadat?

Relaxace je nedílnou součástí saunovacího procesu

Pořádně se vypotit v sauně je stejně důležité jako relaxovat po sauně. Možná si na první pohled můžete myslet, že je odpočinek zbytečný, jelikož jste si odpočinuli v sauně, ale není tomu tak. I když je pobyt v sauně především relaxačním zážitkem, tělo je do určité míry i vyčerpané. Musí se vyrovnat se zvýšenou teplotou vzduchu, zrychlí se krevní oběh a přijde o mnoho tekutin. To vše je ale zdravotně přínosné. Nesmíte ale zapomenout na následný odpočinek, kdy si tělo na chvíli oddechne. Na relax po sauně jsou odpočinkové místnosti. Najdete je v každém wellness a saunovém centru a nemělo by tomu být jinak ani u vás doma. V případě domácí sauny může být odpočinková místnost kdekoliv v bytě, ale měla by mít některé prvky a vybavení jako v saunových centrech.

Saunování a následný odpočinek je skvělým způsobem na odreagování a zklidnění těla.

„Určitě, je to moment zklidnění a relaxace, zejména pak vícekolový rituál prohřívání a ochlazovaní v klasické sauně, s následným odpočinkem v klidové zóně,“ potvrzuje Štěpánka Hilgertová, bývalá česká kajakářka a vodní slalomářka, která má se saunování jakožto vrcholový sportovec široké praktické zkušenosti.

Zdroj citace: http://www.sauna-centrum.cz/reference/stepanka-hilgertova-a-jeji-zkusenosti-se-saunovanim/

Jak by měla vypadat odpočinková místnost po saunování?

Odpočinková místnost po saunování může být uvnitř domu nebo i venku, například na zahradě. Ideální odpočinková místnost by měla obsahovat pohodlná lehátka nebo pohodlná křesla. Vedle lehátek se vyplatí umístit do odpočinkové zóny i odkládací stolky. Na ně si můžete postavit láhev s vodou, odložit telefon nebo další věci, které do sauny nepatří. Pokud máte odpočinkovou místnost venku, dejte si pozor na své osobní věci. V této místnosti můžete mít postavený případně i barel s vodou, ze kterého si budete moct kdykoliv načepovat čerstvou vodu a doplnit tak tekutiny. Relaxační zóna po saunování by měla přinášet hlavně klid. I přesto si můžete pořídit rádio nebo Hi-Fi věž a pouštět z ní relaxační hudbu. Dodáte tak odpočinku zcela jiný rozměr.

Rozhodli jste se, že budete mít relaxační místo po sauně na vaší zahradě? V tomto případě si vyberte, co nejklidnější místo, kde nebudete nijak rušeni z okolí. Je tedy nevhodné mít relaxační zónu vedle cesty, volte raději stranu směrem k lesu, pokud je to možné. Chodíte do sauny nazí? Pro tyto případy si pořiďte zástěnu nebo jinou clonu, aby na vás nebylo snadné vidět z okolí. Ve venkovní relaxační zóně můžete mít vedle křesílka třeba také houpací lehátko se zastiňující stříškou. U venkovních relaxačních zón počítejte, že nemusí být během zimy tak pohodlné jako ty domácí. Právě z důvodu velké zimy, lidé kombinují venkovní relaxační zóny a vnitřní odpočinkové místnosti.

Depositphotos 49300575 xl 2015

Jak správně relaxovat po sauně?

Stejně jako existuje správný proces saunování, tak existují i rady, jak správně odpočívat po sauně. Odpočinek je nedílnou součástí saunování a měli byste si na něj udělat čas. Už před samotným saunováním počítejte s nějakým časem navíc. Rozhodně není vhodné se vysaunovat, dát si sprchu a vyjet autem například na nákup.

S odpočinkem rozhodně nespěchejte. Je potřeba uvolnit a zklidnit tělo. Organismus potřebuje dostatečný čas pro regeneraci a vstřebání všech saunových procedur. Osvětlení by mělo být tlumené a neměla by vám hrát žádná hlasitá hudba. Využívejte spíše klidnějších písní nebo relaxační muziky. V rámci odpočinku můžete využít i aromaterapii. U aromaterapie počítejte s tím, že se nesmí jednat o žádnou těžkou vůni. Odpočinek si můžete zpříjemnit čerstvým ovocem nebo osvěžujícím nápojem.

Ukázka relaxační hudby

Do relaxační místnosti volte vhodná lehátka a křesílka

V rámci odpočinkové místnosti zvolte vhodné lehátka a křesílka. Hojně se pro tyto účely využívají lehátka z ratanu nebo z elegantního PE ratanu. Ratan vám dlouho vydrží, nepoškodí se vám vlhkostí a snadno se čistí. Péče o něj a jeho odolnost hraje v rozhodování prim. Tato lehátka a křesílka můžete navíc využít i na zahradu a nemusí se využívat jen pro potřeby relaxační místnosti. Tento druh křesel a lehátek je vhodný také na balkon nebo pod pergolu.

Rozhodli jste se pro lehátka ze dřeva? V těchto případech si musíte dát pozor na dřevo, ze kterého je lehátko vyrobeno. Dřevo musí být odolné a nesmí ho poškodit vlhkost, UV záření ani změny teplot. V této oblasti se nejvíce využívá exotické dřevo, které má životnost až 30 let. Mezi exotickým dřevem se často používá strom teka obrovská. Toto dřevo má zlatou až medovou barvu. Pokud se o toto dřevo nepečuje, barva se změní na stříbrno-šedou. Před sezonou a po sezoně tento materiál natřete tekovým olejem. Před aplikací oleje lehátko důkladně umyjte, následně aplikujte olej, a po 30 minutách utřete bavlněným hadrem do sucha.

Závěr a doporučení odpočinkové místnosti po sauně

Není rozhodující, jestli máte saunu doma v bytě nebo na zahradě, ve všech případech nezapomínejte na místnost, kde si vaše tělo odpočine po saunování. Vybavení odpočinkové místnosti po saunování nemusí být nijak drahé. Na druhou stranu, vyplatí se investovat a důvodů je mnoho. Lehátka či křesílka můžete využít na zahradu nebo kdekoliv jinde v bytě. Odpočinková místnost nemusí sloužit jen k odpočinku po sauně, můžete si do ní lehnout a přečíst si vaši oblíbenou knížku nebo jen relaxovat po náročném pracovním dni u relaxační hudby. Takové relaxační místo se vyplatí, co myslíte?

Lidé v souvislosti s článkem hledají také: vybavení do klidove mistnosti do sauny

relax odpocinek scaled

Příbuzné články

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz