Vířivky

Jaké existují typy vířivek? Velký přehled vířivek, které můžete mít doma nebo na zahradě.

Redakce
13 ledna, 2021
Domácí luxusní vířivka

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte vířivku, ale nevíte jaký typ zvolit? Na trhu je nespočet typů a značek vířivek. Vířivka může být napevno usazená nebo lze pořídit mobilní variantu. Že vám jde z těchto možností hlava kolem? Nevadí. V tomto článku vám představíme všechny typy vířivek, ukážeme jejich výhody, nevýhody a důvody, proč byste si měli danou vířivku pořídit.

1, Skořepinová vířivka

Máte doma nebo na zahradě dostatek prostoru, kde by mohla vířivka celoročně stát? Pokud je vaše odpověď ano, můžete s klidným svědomím sáhnout po skořepinové vířivce. Tento druh vířivek můžete využívat v létě, ale stejně tak i v zimě. Na prvním místě je u těchto vířivek vysoká odolnost a pohodlí. Tloušťka samotné skořepiny se pohybuje okolo 10 mm. Najdete i tenčí, ale v těchto případech musí být vířivka vybavená i výplní, čímž se mnohem hůře provádí servis. Skořepinové vířivky mají pohodlné sedačky, některé i místa k lehnutí. Z vaší zahrady může skořepinová vířivka udělat odpočinkovou zónu.

Skořepinové vířivky jsou ve většině případů vybaveny moderním displejem, je u nich možnost snadného nastavení teploty vody nebo vířivého cyklu. O tyto vířivky se vám bude lépe starat. Mají propracovaný filtrační systém a obvykle i čerpadlo, které šetří energie na ohřev vody. U těchto vířivek se počítá, že mohou stát i venku, takže je i jejich vybavení přizpůsobeno na vliv klimatických podmínek. Termokryt chrání před únikem tepla z vody. U dražších skořepinových vířivek lze nastavit úsporný režim, který přes zimu udržuje vodu teplou a zamezí tak případnému zamrznutí a poškození skořepiny vířivky.

Vedle filtračních cyklů jsou skořepinové vířivky snadno udržovatelné. Po vypuštění vody je můžete vyčistit za pomocí vysavače pro vířivky nebo otřít hadrem s předepsaným saponátem. Na rozdíl od nafukovacích vířivek zde odpadá vyšší míra rizika poškození při čištění. Samotná údržba venkovní vířivky se pro vás stane hračkou.

2, Nafukovací vířivka

virivka nafukovaci

Chtěli byste si pořídit vířivku, ale nemáte na nic moc prostoru? Známe jednoduché řešení – nafukovací mobilní vířivka. Z široké nabídky vířivek na trhu si kupte nafukovací vířivku. Kde hledat její hlavní přednosti? V první řadě je tato vířivka mobilní. Přes léto může stát nafukovací vířivka na vaší zahradě, přes zimu ji můžete mít doma nebo v zimní zahradě. To ale není vše.

Díky tomu, že je snadné vířivku uklidit a příště zase nafouknout, je vhodná i do míst, kde není příliš prostoru. Ve chvíli, kdy máte například na terase místo, můžete si vířivku nafouknout a užívat si odpočinek. Pokud se rozhodnete pořádat rodinnou oslavu a potřebujete mít místo vířivky stůl, není žádný problém. Vířivku snadno vyfouknete, poskládáte a uskladníte na suché místo. Nafukovací vířivka jsou skladné a uschováte je kdekoliv, kde máte jen trochu místa. Instalaci nafukovací vířivky zvládne téměř každý a nemusí být ani moc zručný. Nafukovací vířivka na balkon zvýší luxus vašeho bydlení.

Další výhodou nafukovací vířivky je bezpečnost. Tento typ vířivek nemá prakticky žádné ostré hrany. Pokud byste uklouzli, nebude vám hrozit tak velké nebezpečí jako u pevných vířivek. Na druhou stranu mají nafukovací vířivky i nevýhody. Při pátrání po diskusních fórech a webových portálech o vířivkách se dozvíte, že nemají příliš dlouhou životnost. Určitě zde záleží také na cenové relaci nafukovací vířivky, kterou si zakoupíte. Nejlevnější nafukovací vířivky nemohou vydržet stejně jako dražší pevné modely. Stejně tak je i péče o nafukovací vířivku o něco složitější. Musíte si dávat pozor na saponáty, které při čištění používáte a nesmíte je drhnout ostrými kartáči. Povrch nafukovací vířivky je náchylnější k poškození. Vedle toho, ale může nafukovací vířivka na slanou vodu, pomoci s údržbou. Slaná voda je oproti vodě s chemií zdravější a šetrnější k organismu.

Vedle toho má nafukovací vířivka s masážními tryskami zdravotní výhody a vy si můžete dopřávat stejně příjemnou hydromasáž jako u pevných vířivek. Obvykle má nafukovací vířivka s hydromasáží minimálně okolo 6 trysek, které jsou navíc ve většině případů i polohovatelné.

Mezi luxusní nafukovací vířivky patří mobilní vířivka belatrix. Designově hodně povedenou variantou této značky je vířivka LUXURY rattan nebo sorrento. V prvním případě je vířivka v designu ratanu, v tom druhém v provedení, které imituje dřevo.

3, Zabudovaná vířivka

luxusni virivka do domu scaled

Vířivka nemusí vždy jen stát na povrchu balkonu, terasy nebo zahrady. V případě, že chcete mít vířivku skrytou, například jako bazén, můžete si pořídit zabudovanou vířivku. Hned na úvod je ale potřeba si uvědomit, kde bude vířivka stát. Pro usazení zabudované vířivky je potřeba příprava. Rozhodli jste se umístit vířivku pod altán? Myslete na to, že zabudovaná vířivka se nedá nijak posunout nebo přenést. Pokud jste chtěli vidět hvězdy na noční obloze, je už pozdě. Než si vířivku koupíte, je potřeba vykopat díru, do které budete vířivku usazovat. Povrch na dně musí být rovný a celistvý. Každá nerovnost by se mohla projevit na šikmé hladině vody. U výkopu musíte myslet také na prostor kolem vířivky tak, aby se tam vešlo všechno příslušenství. Vířivka se nemusí nutně zabudovávat pouze do země na zahradě, lze ji zabudovat do zimní zahrady nebo v interiéru do podlahy. Vyplatí se s touto možností počítat už při stavbě domu.

Nemyslete si, že má zabudovaná vířivka jen nevýhody, najdeme u nich i celou řadu výhod. Jednou z výhod zabudovaných vířivek je uschování veškerého příslušenství. Kolem vířivky musí být udělána šachta, která bude mít dostatečně odvětrání. Tento typ vířivek nijak designově nenaruší ráz zahrady ani vaší terasy. Díky zabudování nehrozí tak vysoké poškození stěn vířivky.

4, Vířivka do vany

Bydlíte v paneláku nebo v domě bez zahrady? Ani v těchto případech pro vás není koupel ve vířivce zcela zapovězena. Možná jste už někdy slyšeli o perličkové koupeli. Dá se říct, že je to taková vířivka do vany. I tato mini vířivka má řadu zdravotních benefitů na lidský organismus. Výhodou je, že tato domácí vířivka do vany je snadno uschovatelná. Stačí, když ji vyndáte z vany, necháte uschnout a schováte například od skříně. U této formy domácí vířivky můžete u některých typů využívat i aromaterapii. Pokud nemáte finance nebo prostor na klasickou vířivku, může to pro vás být řešení. Domácí vířivku si můžete snadno představit, je to v podstatě vířivková podložka do vany. Velkou výhodou je, že se dá umístit do nejrůznějších typů a velikostí van.

5, Vířivka se slanou vodou

V případě, že nechcete lít do vody chemii (především chlór), můžete sáhnout po bezchlórové variantě úpravy vody, a to soli. Myslete na to, že vířivka na slanou vodu je mnohem více namáhána právě solí. Sůl může časem poškodit kovové součástky, které jsou uvnitř vířivky. Už při koupi vířivka na to myslete a volte vířivku, která je na sůl nejvíce připravená. Abyste mohli dezinfekci vody solí využívat, budete potřebovat solanizační jednotku. Rozklad soli elektrickým proudem zajistí, že se díky elektrolýze vytvoří ze soli chlór. Tento slaný roztok pak dezinfikuje vodu. Tento typ vířivky je vhodný pro venkovní využití. Na zahradě působí na vodu ve vířivce mnohem více vlivů než doma. Ať už se jedná o napadané listy nebo vznik sinic a řas.

6, Zahradní vířivky

virivka na zahradu scaled

Zahradní vířivky jsou určeny především pro venkovní použití. Může se jednat o pevné vířivky nadzemní, zabudované do země nebo nafukovací. Venkovní vířivka by ale měla splňovat několik hlavních bodů. Vzhledem k tomu, že stojí venku, může do ní padat listí a voda může trpět větší náchylností ke vzniku řas a sinic. Vedle toho, že je potřeba vodu důkladně dezinfikovat, musíte zajistit i dobrou tepelnou úsporu. Především, pokud se chcete koupat ve vířivce v zimě. V letních měsících se vám může hodit i zastřešení vířivky. Můžete relaxovat ve vířivce a ještě být chráněný před sluncem nebo padajícím sněhem. Každá zahradní vířivka může stát, jak venku, tak ale i v zimní zahradě. U zimních zahrad musíte počítat s rosením skel. Měli byste si dávat pozor také na elektroniku, která v zimní zahradě je.

“Náročnost péče o venkovní vířivky záleží na typu filtrace a zda má daná vířivka ozonátor. Údržba vířivek s pískovou filtrací nebo kvalitním kartušovým filtrem je snadná a zabere pouze pár minut týdně. K čištění vody ve vířivce se používá chlorová nebo bezchlorová chemie zpravidla doporučená výrobcem. U vířivek, které čistí vodu také ozonem stačí používat prostředků méně,” říká Daniel Mika odborník na vířivky.

Zdroj citace: https://tn.nova.cz/chat/228-daniel-mika-odbornik-na-virive-bazeny

7, Dřevěné vířivky

venkovni luxusni virivka

Mezi širokým sortimentem vířivek, které jsou na trhu k dispozici, můžete objevit i dřevěné vířivky. Jedná se spíše o koupací sudy, do kterých je možnost zabudovat bublinkový systém a využívat tak účinky vířivky. Jedná se o perličkový systém trysek, které vytváří masážní efekt. Bublinkový systém funguje na principu speciální pumpy, které žene stlačený vzduch přes několik ventilů do kádě. Dřevěné vířivky nebo kádě s bublinkovým systémem jsou velmi oblíbené a na zahradě budou působit velmi přirozeně. Dřevo je přírodní materiál, který do vaší zahrady skvěle zapadne. Dřevěné kádě lze využívat jako vířivky nebo se v nich jen tak koupat. Lidé kádě využívají rovněž k otužování a koupou se v ledové vodě.

8, Keramické vířivky

Mezi všemi druhy vířivek patří keramické vířivky mezi špičku pro luxusní domy a zahrady. Tyto luxusní vířivky jsou poměrně drahé, potřebují hodně prostoru a nelze s nimi manipulovat. Na druhou stranu si keramické vířivky pořizují bohatší lidé, kteří vyhledávají luxus a chtějí mít v domě vířivku také jako dekorativní prvek. Keramické vířivky obsahují celou řadu pokročilých funkcí, samozřejmostí jsou nastavitelné trysky, aromaterapie, hydromasáží, UV lampy, digitální panely, Wi-fi displeje, pozinkované konstrukce či polohovatelné opěry. Tento typ vířivek se vyrábí v několika sériích. Série se od sebe liší cenou, ale i pokročilostí jednotlivých funkcí. Luxusní vířivky mají až okolo 48 trysek, najdete u nich, jak vzduchové trysky, tak ale i přímé trysky. Keramické vířivky se vyrábí pro ty nejnáročnější klienty, kteří hledají kombinaci dobrého výkonu, energetické účinnosti a luxusního designu.

9, Akrylátové vířivky

relaxace ve virivce scaled

V případě, že hledáte vířivku, která bude elegantní, ale i odolná, můžete zvolit vířivku akrylátovou. Výhodou akrylátové vířivky je odolnost materiálu. Jsou vyrobeny ze sanitárního akrylátu, který vydrží silnější nárazy a poměrně snadno se o něj pečuje. Vzhledem k materiálu, ze kterého se tyto vířivky vyrábějí, skvěle se hodí i do koupelny. 

„Tyto akrylátové vířivé vany ocení náročnější lidé. Jsou konstruovány a vybaveny tak, že si příjemné masáže můžete užívat po celý rok. Tedy i když je venku hluboko pod nulou. Umístit je můžete kdekoliv na zahradě, pod venkovní pergolu a samozřejmě i do interiéru,“ vysvětluje Jakub Nováček ze společnosti Mountfield. Zdroj citace:

https://www.bydlimekvalitne.cz/skocte-si-do-bublin-virivky-maji-pozitivni-vliv-na-nase-zdravi-i-naladu

Na trhu najdete speciální rohové akrylátové vířivky, které lze využívat také jako vanu. Je to skvělá volba, pokud doma nemáte dostatek místa na vířivku, ale v koupelně máte vanu. Akrylátové vířivky se vyrábějí s chromovým kováním, obsahují sprchovou hadici a najdete u nich i pohodlné opěrky. Do této vířivé vany se vám bude díky speciálním vodovodním bakteriím snadno napouštět voda. Ve vířivce je i klasický sifon a odpusť vody. Díky akrylátovým vířivkám můžete mít SPA i u vás doma. Lepší vířivé vany tohoto typu stojí okolo 35 tisíc Korun.

 „Minimální doporučená délka vany pro pohodlnou koupel je 170 cm, ale samozřejmě čím více, tím lépe. Řešte však nejen délku, ale i tvarování (ergonomii) a hloubku, aby vana byla skutečně pohodlná,“ říká Daniel Beneš ze společnosti SAPHO koupelny.

Zdroj citace: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/soukroma-relaxace-ve-vasi-nove-koupelne

10, Volně stojící vířivky

V případě, že nechcete mít vířivku zapuštěnou do země, můžete sáhnout po vířivce, která bude stát nad úrovní země. Velkou výhodu, kterou má vířivka volně stojící, je bezpečnost. Pokud máte malé děti, nemusíte se bát, že by vám do vířivky spadly. Na druhou stranu ale může být obtížnější se do vířivky dostat, pokud trpíte nějakými pohybovými obtížemi. Do těchto vířivek si můžete dokoupit schůdky, které usnadní přístup. Každopádně nestavějte vířivku nikde ke stěně domu, šplouchající voda by vám mohla způsobit vlhnutí stěn a následné vytvoření plísně. Vždy si dobře rozmyslete, kde bude vířivka stát. Neumisťujte vířivku nikde pod stromy, jelikož budete neustále bojovat s padajícím listím nebo jehličím. O volně stojící vířivku se musíte starat i z venkovní strany. V každém případě dbejte na to, aby se vám vířivka z venkovní strany nepoškodila. Volně stojící vířivka je dobrým řešením, pokud ji chcete umístit na už postavenou terasu nebo do postavené místnosti. Nemusíte do hotové stavby nijak kopat, což je hlavní výhoda.

Závěr o vířivkách:

Vířivka se může stát vašim životní stylem. Jedná se o zajímavý a zdravotně přínosný rituál, který může využít každý. Ve výčtu jednotlivých typů vířivek bychom mohli pokračovat i nadále. V tomto článku jsme vám představili nejčastější typy vířivek i s jejich výhodami a nevýhodami. Vířivka již není nedostupný luxus a i běžně vydělávající člověk si může koupel ve vířivce dopřát i u sebe doma. Tak co, už jste vířivku vyzkoušeli? Rozhodně byste to měli zkusit.

Lidé v souvislosti se článkem také hledají: venkovni nafukovaci virivka, venkovní vířivka wellness, vířivka intex, betonová vířivka, venkovní vířivka mountfield, vířivka dřevěná, vířivka cena zlatý dekor.

Příbuzné články

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz