Svět jógy a meditace

Jaké existují druhy jógy? Jaký typ jógy zvolit? A jaké pomůcky potřebuji na cvičení jógy?

žena cvičí jógu
žena cvičí jógu

Jóga je velice populární a využívá se jak pro pochopení vnitřního já, tak ale i na posílení těla a zlepšení fyzické stránky. Jóga se dá cvičit v řadě provedení, z nichž má každé jiné výhody a cviky. V tomto článku se podíváme na typy jógy a na vybavení pro cvičení jógy.

Druhy jógy

Hatha jóga

Hatha jóga dokáže využít spojení dvou protikladných sil. Spojuje dvě druhy energie – sluneční a měsíční. Podle toho označení ha – tha. Je potřeba, aby se při cvičení této jógy propojilo nejnižší vědomí ego s nejvyšším absolutnem. Tato jóga dokáže pomoct pochopit a poznat sama sebe.

Hatha jóga video a ukázka hatha jóga sestavy

Aštánga jóga

Aštánga jóga znamená v překladu jóga obsahující osm částí. Proč osm částí a jaké části to jsou? Těcho osm částí se skládá z jamy (omezení, zákaz – nenásilí, pravdivost…), nijamy (opak jamy, tedy příkazy – čistota, spokojenost, studium), ásany (pozice těla), pránájámy (dechové cvičení, rozšíření životní energie), pratjáháry (stažení smyslů, vedení pozornosti dovnitř těla), dhárany (soustředění), dhajány (meditace) a sandhi (sjednocení). Cvičení probíhá na joga podložce.

Ashtanga joga pozice video

Vinyasa jóga

Dalším typem jógy je Vinyasa jóga. Vinyasa joga, co to je? Často ji můžete najít i pod označením vinyasa flow jóga. Důležité je u ní zaměření se na postupné přechody a pohyby, které se zaměřují na dech. U této jógy se plynule přechází z jedné pozice do druhé, pozice na sebe okamžitě navazují, jsou propojeny. Těžit pak můžete z toho, že se vám zvýší síla a flexibilita. Důležité je nastavit správné tempo vinyasa jógy.

Vinyasa jóga lekce, video

Lyengar jóga

Lyengar jóga se vyznačuje svou systematičností a čistotou metody, která se postupně vyvíjela z fyzické i spirituální praxe Guruji B.K.S. Iyengara. Od něho také označení této jógy. Pokud budete tuto jógu cvičit pravidelně, získáte pozitivní energii a zlepšíte si fyzickou i psychickou rovnováhu. Zároveň se zlepší koordinace pohybů a uvědomíte si vlastní tělo. Stejně jako si posílíte svalové partie a ulevíte kloubům i páteři.

Lyengar jóga video

Jin jóga

Jin jóga je dalším pojetím jógy a řady výhod, které toto cvičení přináší po fyzické i psychické stránce. Jin jóga je skvělá v tom, že se zaměřuje především na dolní část těla. I přesto, ale je cvičení jin jógy více komplexní pro celé tělo. Často se využívá například pro léčbu syndromu zmrzlého ramene. Právě cvičení jin jógy dokáže i v tomto ohledu pomoct.

Jin jóga cviky, jin jóga sestava, video

https://www.youtube.com/watch?v=eLuW8v67_WA

Podobný článek:  Video jak na ranní jógu

Poradíme jak vybrat vhodnou joga podložku.

Kundalini jóga

Pokud hledáte zcela jiný typ jógy, než všechny výše uvedené, doporučujeme kundalini jógu. Tato jóga totiž dává větší důraz na duchovní stránku člověka, kombinuje fyzické cvičení s dýchacími technikami, meditací a mantrou. Více si tak uvědomíte sami sebe a v daných pozicích přinese porozumění.

Kundalini joga cviky video

Bikram jóga

Bikram jóga, co to je? Pokud máte rádi teplo, tak rozhodně využijte bikram jógu, která je často označována také jako hot jóga. Je pro ni typické, že se cvičí v sále, který má 42 stupňů Celsia a je to poměrně dynamické cvičení, u kterého se zapotíte. Cvičí se okolo 90 minut a má celkem 26 pozic + dýchací cvičení. Nejlepší je, že má bikram yoga účinky na lidský organismus, které nejsou malé.

Bikram jóga video

Power jóga

Power jóga by se dala označit jako silová jóga. Označení vychází z povahy pozic a cvičebních poloh. Je to hodně dynamická jóga, která často baví i ty, kteří jóga jinak necvičí. Dynamicky se přechází z jednoho cviku do druhého. Nároky na fyzickou kondici jsou ale i tak minimální. Je potřeba pozice provádět správně a dobře prodýchávat. Power jóga je výborná na hubnutí.

Power joga cviky video

Vybavení na cvičení jógy

Na cvičení jógy teoreticky nepotřebujete nic, ale pro lepší pohodlí je i přesto lepší některé pomůcky mít. Nejdůležitější součástí je podložka na cvičení jógy. Bývá to klasická podložka na cvičení, popřípadě lepší karimatka. Díky ní nebudete cvičit na tvrdé zemi. Další pomůckou je blok na jógu. Tyto bloky se používají pro zafixování některých pozic. Mohou to být kruhy na power jógu, bloky na cvičení jógy nebo masážní válce. A v neposlední řadě je dobré mít funkční oblečení, ve kterém se budete cítit dobře.

Nesmí chybět ani ručník na utírání potu, například u hot jógy toho vypotíte opravdu hodně a doporučuje se mít u sebe i láhev s pitím. Cvičení jógy je nenáročné na vybavení, ale s těmito pomůckami vás to bude více bavit. Pokud si chcete nastudovat, jak se jóga cvičí, můžete si koupit některou z knih o józe.

Příbuzné články

Hledání v článcích

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Nabídka světel

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz