Vířivky

Jak udržet dlouhodobě čistou vířivku? Venkovní vířivky potřebují důkladnou péči.

Redakce
29 ledna, 2021
whirlpool virivka

Každý z nás si chce ve vířivce užít ničím nerušený relax. K tomu je ale potřeba mít vířivku dostatečně čistou a udržovat v ní křišťálově průzračnou vodu. Zelená nebo kalná voda by navíc měla negativní dopad na vaše zdraví. V případě, že máte vířivku postavenou na zahradě, musíte věnovat větší pozornost její dlouhodobé čistotě. Jak postupovat, aby byla vaše vířivka stále čistá? Poradíme.

Jakým způsobem postupovat, aby se v zahradní vířivce dařilo udržet čistou vodu? Péče o vodu začíná malými detaily, které ale výrazně promlouvají do kvality vody, jelikož ve vířivce se kazí voda postupně.

1, Manuální odstranění větších nečistot

Během vašeho koupání se může do vířivky dostat listí, hmyz nebo jiné nečistoty poletující vzduchem. Vířivku sice můžete mít jinak zakrytou, ale i tak se do ní tyto nečistoty dostanou. Ručně vždy posbírejte listí, větvičky, ale po větší párty třeba i kelímky. Tyto nečistoty ve vířivce zvyšují rychlost kažení vody.

2, Malý čistící bazén před vstupem do vířivky

Vzhledem k tomu, že je vířivka umístěná venku, je zapotřebí se před samotným vstupem do ní očistit. Do vířivky se může dostat snadno tráva nebo písek, který máte nalepený na nohách. Písek se pak usazuje na dnu vířivky a zanáší se filtr. Tráva zase podporuje vznik řas a celkové zhoršení vody. Na stéblech trávy může být nalepený pyl nebo prach. Před vstup do vířivky umístěte malý bazén nebo lavor, ve kterém si nohy vždy umyjete. Zamezíte tím nanošení těchto nečistot. Před vstupem do vířivky byste se správně měli i osprchovat. Z těla se odstraní make-up, tělové krémy, opalovací krémy nebo aviváž z plavek. Důležité je si osprchovat i vlasy. Díky sprše zamezíte přenosu nečistot do vody a zamezíte pěnění vířivky.

3, Čištění a výměna filtrů

Jedním z důvodů, proč se vám může kazit voda ve vířivce, je zanesený filtr. Filtr je potřeba pravidelně čistit. Je vhodné mít i náhradní filtr. Filtr pořádně dezinfikujte, mezitím můžete mít ve vířivce nasazený náhradní. Stejně tak je potřeba, aby filtrační cyklus byl dostatečně dlouhý. V případě, že běží cyklus dostatečně dlouho a ani po vyčistění filtru se nedaří vodu přefiltrovat, filtr vyměňte. Životnost filtru není doživotní. Filtr se „opotřebuje“ podle kvality vody a podle nečistot, které musí filtrovat. Nejčastěji se využívá kartušový filtr do vířivky.

4, Nezapomínejte na filtrační vložku

Součástí filtru je i filtrační vložka do vířivky. Tato vložka je zcela nezbytná pro efektivní čištění vody ve vířivce. Velikost filtru určuje velikost této filtrační vložky. Tyto vložky filtrují vodu od písku, rzi a dalších nečistot. Filtrační vložky se mění obvykle, co 3 týdny. Pokud koupíte kvalitnější a dražší vložky, vydrží až 2 roky. Jak poznáte, že je potřeba filtrační vložku vyměnit? Výměna je nutná, pokud po propláchnutí vodou zůstane voda znečištěná nebo změní barvu.

5, Používejte bazénovou chemii

Při péči o dlouhodobou čistotu vířivky se neobejdete bez bazénové chemie. Pokud byste chemii nepoužívali, vytvářely by se ve vířivce řasy a sinice, voda se znečišťovala.

„Toxické látky obsažené v sinicích mohou vyvolávat alergické projevy na kůži a zároveň alergický zánět očí. Tento zánět se projevuje jednak svědění a pálením očí, někdy i zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí,“ uvádí MUDr. Mikšovská z oční kliniky DuoVize.

Zdroj citace: https://strakonicky.denik.cz/zpravy_region/sinice-mohou-zpusobit-alergicke-reakce-a-poskodit-i-jatra-20150719.html

Při úpravě vody můžete sáhnout po chlórových nebo brómových tabletách. Vodu ale můžete udržovat také za pomocí slané vody a solinizátoru. Existují, ale i modernější způsoby ochrany vody. Ošetření vířivek kyslíkem má své přednosti. Voda není cítit po chlóru, nedráždí pokožku, sliznice ani oči. Hlavní přednost aktivního kyslíku je jeho účinnost i se vzrůstající teplotou vody. Například chlór při zvýšení teploty vody začíná ztrácet své účinky.

6, Používejte plovák na tablety do vířivky

Plovák má ve vířivce stejný účinek smysl jako u bazénů. Do plováku se umístí chlórová tableta, která se postupně uvolňuje do vody. Voda je tak dezinfikována průběžně a voda tak déle vydrží. Obzvláště u venkovních vířivek je plovák nezbytností, pokud nevyužíváte slanou vodu nebo aktivní kyslík.

7, Pravidelně vyměňujte vodu

Ve vířivkách, ve kterých využíváte bazénovou chemii, například na bázi chlóru, je potřeba pravidelně měnit voda. Doporučuje se vyměnit vodu jednou za čtvrtletí. Už po třech měsících se může ve vodě objevit vysoký objem chloraminů, které jsou zdraví škodlivé. V některých materiálech se dočtete, že je potřeba vyměnit každý měsíc alespoň 30 % objemu vody.

8, Používejte termokryt nebo plachtu

whirlpool kryt scaled

Především venkovní vířivky je potřeba chránit před nečistotami z okolí. U vířivek sice můžete zkusit využít klasickou bublinkovou fólii, ale ta pomůže zadržet jen větší nečistoty, ale z hlediska tepelných úspor, není vhodná. U vířivek se využívá tzv. termokryt. Termokryt zabraňuje, aby z vody unikalo větší množství tepla. Díky tomu bude vaše vířivka nejen čistá, ale bude se zároveň šetřit i energie na ohřev vody.

Lidé v souvislosti s tímto článkem také hledají: osetreni slane vody ve vířivce, filtracni vlozky do nafukovaci virivky, jak se zbavit plísně ve vířivce, zelená řasa ve ve vířivce, péče o vodu ve vířivce řasy

Příbuzné články

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz