Vířivky

Jak se správně starat o vířivku? Údržba vířivky v několika jednoduchých krocích

Redakce
12 ledna, 2021
vířivka intex

Vířivka je vítaným způsobem odpočinku, uvolnění svalů a načerpání psychické pohody. Aby vám vířivky přinášela radost, je třeba dbát na pravidelnou údržbu. Samozřejmě například údržba vody ve vířivce je možná tím vůbec nejdůležitějším, co musíte udělat, ale zdání může klamat. Samotná údržba a čištění vířivky je mnohem komplexnější práce. V tomto článku vám poradíme, na co si musíte dát u vířivky v oblasti údržby pozor.

Než si vůbec vyberete a koupíte některý z typů vířivek, zjistěte si, jaký využívá daná vířivka filtrační systém, jaké jsou nainstalovány filtry či zdali má ozonátor. Filtrační systém vířivky by měl být dostatečně silný, aby zvládnul přefiltrovat dostatek vody. Předem se ujistěte, jaké jdou nastavit filtrační cykly a jaký mají výkon. Pokud má vaše vířivka ozonátor, můžete začít jásat. Ozonátor působí na vodu ve vířivce a zajišťuje její dezinfekci. Ozonátor by se měl používat minimálně 6-9 hodin. Jaké ale konkrétní věci si hlídat, když máte vířivku již doma?

1, Využívejte chemii do vířivky – udržte vodu čistou

O vodu ve vířivce se musíte pravidelně starat. V opačném případě by se stala zdravotně závadnou a koupel ve vířivce by vám spíše uškodila, než pomohla. Vyplatí se vsadit na chemii do vířivky.  K ošetření vody ve vířivce se nejčastěji používá chlór. Chlór se do vířivek dávkuje většinou prostřednictvím chlórových tablet, které se pomalu rozpouštějí v plováku na hladině. Dávejte si ale pozor! Voda ve vířivce se při využívání chlóru musí jednou za čtvrtroku zcela vyměnit. Ve vodě se začnou objevovat ve větší míře chloraminy a jiné sloučeniny chlóru, které jsou zdraví škodlivé. Druhou možností je výměna 30 % vody každý měsíc. Hodnota pH vody se musí pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,2. Alkalita by měla být na hodnotě 80 – 120. Hlídejte si množství chlóru ve vodě. Přechlórování vody poznáte podle zápachu a nepříjemného svědění či pálení očí.

Z jakéhokoliv důvodu můžete mít s chlórem problémy, ale naštěstí existuje i jiné řešení. Bezchlórová péče o vodu je mnohem šetrnější metodou. Bezchlórové prostředky se dávkují 1x týdně. Odpadá vznik chloraminu ve vodě, čímž si stačí pohlídat pouze alkalitu vody a pH faktor. Touto metodou vám voda ve vířivce vydrží po celý rok. Jednou z bezchlórových úprav vody je ošetření kyslíkem. Je sice dražší než chlórové tablety, ale získáte tím příjemnější pocit z koupání. Voda nebude cítit chlórem, bude šetrná k pokožce a ke sliznici. Aktivní kyslík se využívá ve spojení s dalšími přípravky. Na rozdíl od chlóru neztrácí aktivní kyslík s vyšší teplotou své účinky.

Další možností, jak upravit vodu ve vířivce, je využití brómu. Voda po něm sice nebude zapáchat jako po chlóru, ale na druhou stranu mu chybí oxidační vlastnosti. Je potřeba jej využívat v kombinaci s dalšími přípravky.

Údržba vody si vyžaduje svou pozornost už při napuštění vířivky. Napoprvé využijte šokovou dezinfekci. Do vody stačí dávkovat šokovou hodnotu přípravku (chlór, bróm, aktivní kyslík). Pokud bude ve vodě za 24 hodin nižší než doporučená hodnota přípravku, první dávkování se musí zopakovat. Proces se opakuje, dokud se ve vodě neobjeví doporučená hodnota. Zbarvila se vám voda do hněda? Ve vodě je příliš mnoho manganu a železa. Máte vodu hnědou? Ve vodě je větší množství mědi. V těchto případech musíte využít přípravek na odstranění kovu. Kovy se vysráží a zachytí ve filtraci. Filtraci musíte následně důkladně vyčistit.

2, Voda bez pěny na povrchu? Sáhněte po odpěňovači.

Odpěňovač je speciální přípravek, který pomáhá snižovat povrchové napětí vody, a tím zabránit vzniku pěny. Pěna je nepřítelek každé vířivky. Jestli se chcete pěně vyhnout, rozmyslete si využívání vonných esencí na bázi éterických olejů. Tyto esence způsobují pěnění vody. Vedle toho může pěna na hladině znamenat i výskyt zbytků po krémech a kosmetice.

odpenovac virivka

3, Čištění filtrů vířivky

Čistota filtru do jisté míry určuje čistotu vody ve vířivce. Čištění filtrů je jedna z těch nejvíce náročných činností u vířivek. Filtry byste měli čistit, co 3 dny. Obzvláště po napuštění nové vody do vířivky se filtry zanášejí vodním kamenem, šupinkami kůže či tukem. Před vstupem do vířivky je vhodné se osprchovat. Jedině takto zajistíte, že ze sebe dostanete make-up, opalovací krém, tělové mléko nebo například krém na ruce. Pokud to je možné, koupejte se ve vířivce bez plavek. Vířivka díky svému stálému víření funguje do jisté míry jako pračka a případný prach by mohl zatížit filtrační systém. Filtrační systém pak musí delší dobu bojovat, než odfiltruje usazený vodní kámen.

Samotný postup čištění filtru není jinak obtížný. Filtr vyndejte z vířivky a dejte do připravené nádoby. Pokud máte náhradní filtr, můžete náhradní filtr nasadit do vířivky. Do nádoby s filtrem je potřeba nalít vodu a přípravek na čištění filtrů. Přípravek se dávkuje v množství 100 ml na 10 litrů vody. Filtr musí být v této směsi namočený 24 hodin, zajistěte, že bude ve vodě ponořený celý. Když by vám ponořit celý nešel, můžete ho po 12 hodinách obrátit. Tímto zajistíte, že se filtr vyčistí z obou stran.

Po uplynutí 24 hodin filtr vyndejte z čistícího roztoku a důkladně ho opláchněte vodou. Je potřeba si na tom dát velmi záležet. Špatné propláchnutí by mohlo způsobit vytvoření pěny ve vířivce, jelikož by na filtru zůstalo zbytek čistící látky. V případě, že byste chtěli filtr vyčistit ještě důkladněji, můžete ho namočit do směsi vody a ultrashoku (10 litrů vody, 25 ml přípravku). Filtr nechejte namočený v tomto roztoku během noci. Následně stačí jen důkladně propláchnout vodou. Díky přípravku ultrashock dojde ke 100% vydezinfikování filtrů.  

tryska virivka scaled

4, Péče a údržba nafukovací vířivky

Péče o nafukovací vířivku vyžaduje jistá specifika. Vířivka je vyrobena z materiálu, který nemůžete čistit agresivním chemickým prostředkem. V těchto případech stačí, když povrchy vířivky vyčistíte hadrem namočeným v teplé vodě s přidáním malého množství prostředku na mytí nádobí. V žádném případě nepoužívejte na nafukovací vířivku kartáče nebo drátěnky, došlo by k poškození povrchu vířivky.

5, Zazimování vířivky

Používáte vířivku venku? Máte pevnou vířivku nebo nafukovací? Ve všech případech je vhodné vířivku zazimovat. Ptáte se, jak uskladnit vířivku přes zimu? Nejlepší je, pokud nemusíte vířivku vypouštět na zimu vůbec. Tyto vířivky mají mnohem větší životnost než vířivky, které na zimu vypouštíte. Pokud máte vířivku venku a neplánujete ji zhruba měsíc využívat, můžete ji nastavit na úsporný zimní režim. O vše se navíc může postarat automat, který drží teplotu vody na hodnotě 15 stupňů Celsia. Pokud chcete vířivku zakrýt, skvěle vám poslouží zazimovací plachta na vířivku. Plachta je vyrobena z odolné látky, která vydrží námrazu a chrání tak vířivku před nečistotami z okolí. O plachtu se nemusíte moc starat, stačí ji na jaře opláchnout vodou a uschovat na suché místo, až do zimy.

Závěr a doporučení správné péče o vířivky

Je jisté, že luxus v podobě vířivky vás bude stát nějaký ten čas na správnou údržbu. Nicméně stojí to za to. Pro dokonalé vyčištění vířivky můžete využít vysavač nečistot do vířivky, který ze dna vířivky odstraní veškeré nečistoty, které se během koupání do vody dostaly. Na druhou stranu není údržba vířivka nijak složitá a zvládnete ji i sami. Stačí se držet pokyny výrobce vířivky a nemáte, co zkazit. V případě, že se budete o vířivku dobře starat, bude mít mnohem delší životnost. A to se už vyplatí.

Lidé, kteří se zajímají o tento článek, také vyhledávají: údržba vody ve vířivce se solinátorem, venkovní vířivky z minimální údržbou, vířivka intex údržba vody, ohřev vířivky přes plynový kotel.

Příbuzné články

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz