Sauny

Jak se můžete po sauně zchladit? Řešením je ochlazovací bazének, vědro nebo káď.

Redakce
8 února, 2021
Ochlazovací vědro

Při saunování si určitě představíte velké teplo a pocení. Ano, to je sice pravda, ale nedílnou součástí procesu saunování je i ochlazení těla po sauně. K ochlazování těla může dojít v ochlazovacím bazénku, ve sprše nebo lze použít vědro do sauny. Ve všech případech dojde k ochlazení těla a můžete se tak vyhnout případným nepříjemnostem jako může být bolest hlavy nebo nevolnost. Zchlazení je pro naše tělo stejně důležité jako jeho prohřátí.

Proč je nutné zchladit své tělo po pobytu v sauně?

Zchlazení organismu po saunování je stejně důležité jako prohřátí organismu a přináší významné zdravotní benefity. A to nejen, že se tímto způsobem budete utužovat. Po saunovacím cyklu je nutno své tělo zchladit. Zchlazení by mělo probíhat maximálně 2 – 5 minut a lze k němu využít ochlazovny, do které bude umístěn ochlazovací bazének, vědro se studenou vodou nebo sprcha. V případě, že máte saunu v domě nebo bytě, je sprcha to nejrychlejší a pro vás i nejjednodušší řešení. Teplota vody by se měla pohybovat okolo 8 – 10 stupni Celsia.

Chlad působí na cévy, které jsou po saunování roztažené. Chlad způsobí jejich stažení, díky čemuž se vrátí i krevní oběh do standardního stabilního stavu.

„Teplem dochází ke zvýšení srdeční tepové frekvence, tudíž i k zrychlení krevního oběhu. Při prudkém ochlazení, které po saunování následuje, naopak cévy reagují výrazným zúžením svého průsvitu, což má pozitivní vliv na žilní řečiště. Při saunování tedy dochází ke zpevnění cévní stěny žil a k zlepšení žilního toku,“  ukazuje výhody saunování a následného zchlazení Tomáš Bureš, cévní chirurg z EUC Kliniky Kladno.

Zdroj citace: https://www.idnes.cz/onadnes/moda/saunovani-relax-ucinky.A170227_125613_krasa_kace

Ochlazovací bazénky

Ochlazovací bazénky jsou neodmyslitelnou součástí saunování. Každý člověk by měl ochlazovací bazének k sauně využívat individuálně a s rozvahou. Důležité je pouze to, aby po saunovacím cyklu přišlo na řadu zchlazení. Voda v ochlazovacím bazénku má 8 – 10 stupňů Celsia a nemusíte v něm trávit dlouhé minuty. Vedle toho, že je ochlazovací bazének pohodlný, komfortní a vypadá skvěle, je to nejlepší způsob zchlazení organismu. Žádnou jinou metodou nejde k tak důkladnému zchlazení jako právě v ochlazovacím bazénku.

Ochlazovací bazének lze zabudovat do nejrůznějších míst, bazének nepotřebuje žádnou složitou konstrukci. Ochlazovací bazénky si můžete pořídit ve stylu klasické vany nebo můžete sáhnout po variantě menšího bazénku pro více osob. Možná se vám bude pro domácí využití líbit akrylátová vložka do ochlazovacího bazénku. Zajímavostí je, že se dají pořídit ochlazovací bazénky i ve vertikálním provedení. V takových bazéncích se pak ochlazuje ve stoje.

Na trhu můžete dokonce pořídit několik druhů ochlazovacích bazénků. Jedna skupina bazénků je potřeba po použití zcela vypustit, jiné mají dokonce filtraci a využívá se v nich i chemie. Ochlazovací bazénky s filtrací jsou ale náročnější na stavbu.

Chodíte na bazén? Pokud ano a je součástí i sauna, můžete se na některých místech setkat s ochlazovacím bazénkem, který čerpá vodu díky přelivu z plaveckého bazénu. Voda se v ochlazovacím bazénku neohřívá a lze ji tak využít pro ochlazení po sauně.

Příklady rozměrů ochlazovacích bazénků:

  • Objem horizontálního bazénku 930 litrů – rozměry 120 × 190 × 120 cm
  • Ochlazovací vertikální bazének – výška minimálně 1,5 m

Ochlazovací bazének shokki

Jedním z nejoblíbenějších ochlazovacích bazénků na trhu je ochlazovací bazének shokki. Bazének je vyroben z odolného kompozitu a se schůdky s protiskluzovou úpravou. Tento bazének lze doplnit LED osvětlením, automatickým systémem pro napouštění, vypouštění a obměnu vody. Na ochlazovacím bazénku můžete mít i termoizolační kryt. Díky němu se udrží stálá teplota vody a při venkovním využití nedojde k zamrznutí vody.

Ochlazovací káď k sauně

Místo ochlazovacího bazénku můžete využít ochlazovací káď k sauně. Ochlazovací kádě jsou vyrobeny ze dřeva, především z cedrového, olšového nebo dřeva z afrického stromu Kambala. Tyto kádě jsou vybaveny odpustí a nerezovými obručemi, které drží tvar kádě. Aby bylo ochlazení v kádi, co nejpohodlnější, můžete počítat se schůdky a sedátkem. Jako ochlazovací káď se dá využít i koupací sud. Ten má pak široké využití a rozhodně se vyplatí si ho pořídit.

„Koupací sud nebo také hot-tub umožňuje koupání prakticky kdykoli, můžete se koupat a relaxovat každý den v roce. Nezáleží na počasí ale na vás. Teplotu vody si určujete sami, díky umístěným kamnům, jejichž výkon lze velmi dobře regulovat. Sud můžete navíc využít i jako ochlazovací káď k sauně,“ potvrzuje široké využití koupacího sudu Dagmar Doleželová, expert na koupací sudy ze Světa sudů.

Ochlazovací kádě můžete umístit na zahradu nebo si je postavit uvnitř domu. Podle toho, kde budete káď využívat, můžete zvolit vhodnou vložku. V případě využívání venku se doporučuje káď s nerezovou vložkou pro delší životnost. Naopak pokud budete mít káď doma, můžete sáhnout po akrylátové vložce pro lepší design nebo po plastové vložce. Plastová vložka usnadňuje péči o káď a je vhodná v případě, že budete káď využívat spíše méně než více.

Vědro do sauny

Pokud vynecháme klasickou sprchu nebo vanu, kterou můžete pro ochlazení využít také, můžete si domů nebo na zahradu pořídit ochlazovací vědro. Ochlazovací vědro dodá vašemu saunování další zážitek. Ochlazovací vědro do sauny je designově vhodné, jak pro interiéry tak exteriéry. Stejně jako káď je vyrobeno ze dřeva, uvnitř bývá hliníková vložka. Do vědra se napustí studená voda, pověsí se a pomocí provazu na sebe studenou vodu vylijete.

ochlazovaci vedro scaled

Závěr a doporučení ochlazovacího bazénku

Vlastnosti ochlazovacího bazénku už znáte. Záleží na vás, jestli si budete chtít domů pořídit ochlazovací bazének, ochlazovací káď nebo sáhnete po ochlazovacím vědru. Každý způsob ochlazení má něco do sebe. Určitě ale nemusíte zoufat, pokud nemáte na káď nebo bazének peníze. Levnější variantou je ochlazovací vědro nebo využití klasické sprchy či vany. K saunování si můžete najít cestu různě, důležité je dodržovat správný saunovací proces a relaxovat. Už se těšíte do sauny?

Příbuzné články

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz