Vířivky

Jak nejefektivněji využívat vířivku a existují pravidla správného koupání?

Redakce
25 ledna, 2021
Vířivka v interiéru

Určitě počítáte s tím, že vás bude provoz vířivky něco stát. Náklady na provoz vířivky se odvíjejí nejen od tarifu dodavatele energií, ale u venkovních vířivek i teplota vzduchu, potažmo roční období. Při běžném užívání vířivky se provozní náklady pohybují okolo 1000,- Kč / měsíc. Většina vířivek se dá využívat efektivně a ušetřit tak nemalé peníze.

Spotřeba vířivky se odvíjí vedle klimatických vlivů také od četnosti používání vířivky, izolaci, energetické účinnosti čerpadel ve vířivce a topení, konstrukci, ale i termoizolační krytu. Největší úspory při používání vířivky dosáhnete, když se vám podaří dosáhnout ideální teplota vody ve vířivce, s minimálními tepelnými ztrátami. Zde je důležité se na způsob ohřevu vody dívat už před samotným zakoupením vířivky.

Dražší vířivky mají menší tepelné ztráty, voda se rychleji vyhřeje na požadovanou teplotu a tím se díky úspoře času sníží spotřeba energie. Dražší modely vířivek mají úsporná čerpadla, topení, dobrou izolaci a kryty zajišťující menší energetickou náročnost. Jednoduše vám bude vířivka odebírat méně energie ze sítě a tím ušetříte. Klíčovým prvkem úsporných vířivek jsou izolované termokryty. Tyto termokryty dokážou udržet stoupající teplo ve vířivce. Díky udržení tepla ve vířivce, není potřeba zvyšovat provoz ohřevu vířivky a čerpadla.

V případě, že jste se rozhodli zvolit nafukovací vířivku, budete muset počítat i s vyššími náklady za energie. Nafukovací vířivky si hůře poradí s náročnými klimatickými podmínkami. To platí, pokud chcete nafukovací vířivku využívat celoročně a ve venkovním prostředí.

Jak je to s ideální teplotou vody ve vířivce?

Možná si často kladete otázku, jaká je ideální teplota vířivky, respektive vody v ní. Díky ovládání vířivky si můžete vodu nastavit podle svého uvážení, téměř na jakoukoliv teplotu. Ideální teplota pro koupání by se měla pohybovat v rozmezí 38 – 40 stupňů Celsia. Toto teplotní rozmezí je vhodné pro dospělého a zdravého člověka. Nikdy by neměla teplota vody přesáhnout 40 stupňů Celsia. U dětí by se měla nastavit nižší teplota, stejně jako v případech, kdy se budete koupat delší dobu.

Nejlepší je dražší vířivka s výhřevem za pomocí svého odpadního tepla. Díky této patentované technologii se můžete koupat i v zimě a budete i přesto šetřit náklady na provoz.

whirlpool masaz scaled

Typy trysek a správné nastavení proudů vody ve vířivce

Klasickou výbavou vířivek bývají hydromasážní trysky. Hydromasáž pomáhá zmírňovat napětí svalů a odstranit stres. Ve vířivkách jsou dva typy trysek. Jednu skupinu tvoří vodní trysky. Tyto trysky vytvářejí tři typy vodního proudu (přímý, pulzační a rotační). Díky vzduchovým tryskám dochází právě k uvolnění svalů a kloubů. Druhou skupinou trysek jsou vzduchové trysky. Tento typ trysek vytváří vzduchové bublinky masírující tělo povrchově. Díky nim se přenáší vibrace do celého těla.

„Pro výběr vířivky není rozhodující počet trysek, ale především jejich uspořádání. Vždy se zaměřte na to, jak jsou trysky situované a jaký typ masáže přinášejí,“ upozorňuje a radí Lenka Benešová ze společnosti Albixon.

Zdroj citace: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/soukroma-relaxace-ve-vasi-nove-koupelne

Některé vířivky umožňují využívat funkci blower. Tyto vířivky jsou vybavené zásobníkem na vonné esence. Funkce blower umožňuje využívat potenciál aromaterapie naplno. Vodní proudu navíc okysličuje a revitalizuje pokožku.

Chytré technologie ve vířivkách

Stejně jako v rychle se rozvíjejícím průmyslu se čím dál více prosazují chytré technologie, stejně tomu je i ve světě vířivek. Pokud si chcete dopřát opravdový luxus, můžete si koupit vířivku s automatickou dezinfekcí a kontrolou pH vody. Všechny potřebné hodnoty budete mít po ruce ve svém mobilu nebo tabletu. Pro analýzu jsou v rámci těchto technologií využívány zdravotnické senzory.

Velmi zajímavé jsou v dnešní době displeje vířivek. Většina vířivek má zabudovaný displej, který ukazuje aktuální hodnotu teploty vzduchu a vody. Pokud máte vířivku venku, a koupete se v ní během mrazivé zimy, může být při pohledu na displej pocit z relaxace ještě vyšší. V rámci technologií umožňují některé vířivky také nastavit čas koupání. Pomocí této funkce si můžete hlídat správnou dobu pobytu ve vířivce.

Stejně tak se v moderních vířivkách využívá smart (neboli chytrá) filtrace. Chytrá filtrace je tvořena z několika samostatných vrstev, které zachytávají veškeré nečistoty ve vodě. Vrstvy postupně zachytávají od největších až po nejmenší částečky nečistot ve vodě.

Jaké jsou pravidla pobytu ve vířivce?

Všechna pravidla ve vířivce můžete brát jako doporučení. Některé z nich jsou poměrně důležité.

–          Vířivka nalačno – poslední jídlo byste měli konzumovat maximálně 2 hodiny před koupelí ve vířivce

–          Teplota vody maximálně do 40 stupňů Celsia – teplota vody by neměla být vyšší, u těhotných žen se uvádí dokonce ještě nižší teplota koupele, a to 37 stupňů Celsia

–          Ideální doba koupele 15 minut – ve vířivce se můžete koupat i déle, vždy je potřeba se ohlédnout na váš zdravotní stav

–          Z vany vylézejte opatrně – svaly se během koupele ve vířivce uvolní a může tak dojít velmi lehce k úrazu

–          Odpočívejte i po vířivce – poté, co vylezete ven z vířivky, byste měli minimálně 10 minut odpočívat, například na lehátku

–          Opatrně s alkoholem – při koupání ve vířivce byste neměli moc pít, vždy byste měli být při smyslech, aby nedošlo ke zbytečnému úrazu nebo poškození vířivky

Závěr a doporučení vířivek

Vířivka je skvělý pomocník, který vás dostane, jak do psychické, tak ale i fyzické pohody. Vířivku můžete umístit téměř kdekoliv a cenově se nemusí jednat ani o příliš drahou záležitost. Pokud si vířivku domů pořídíte, mějte vždy na paměti, jak ji nejlépe využívat, aby pro vás měla ty nejlepší účinky a nemuseli jste ani sáhnout hluboko do peněženky. Vířivky jsou vybaveny moderními technologiemi, které dokážou ušetřit náklady za energii. Chystáte se do vířivky? Nebudeme vás rušit.

Lidé hledají v souvislosti s článkem také: jak vyhrát vodu ve vířivce, ohřev vířivými proudy.

Příbuzné články

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz