Vířivky

Jak dlouho byste se měli koupat ve vířivce a jaké jsou dostupné terapie vířivkou?

Redakce
21 ledna, 2021
Muž ve vířivce

Vířivku každý z vás nejspíš dobře znáte, řada z vás si ji dokonce dopřává, ale málokdo už ví, jak vyždímat z vířivky maximum. Není důležitá jen teplota vody, ale také správný čas, který ve vířivce strávit. Vedle toho si můžete na vířivce nastavit několik zajímavých a přínosných programů. Jak dokonale využít vířivku a jaké programy můžete využít? V tomto článku Vám poradíme, co a jak.

Zdravotní benefity vířivky

Vířivka není jen o odpočinku. Díky vířivce se vám mohou zmírnit některé příznaky onemocnění. Díky teplu, které ve vířivce působí na tělo, a vztlaku, se zmírňuje bolest a ztuhlost kloubů. Tyto nejčastější příznaky artritidy se zmírňují díky tryskám ve vířivce. Vedle toho se ve vířivce zlepšuje krevní oběh. Cévy se v teplé vodě roztahují, čímž se průtok krve organismem zvýší a tělo se může lépe okysličit. Možná jste už slyšeli, že vířivka a vysoký krevní tlak nejdou úplně do sebe. Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, dejte si na vířivku pozor a nejprve se raději poraďte se svým lékařem. Ve vířivce se totiž může krevní tlak ještě zvýšit.

Pozitivní účinky vířivky se pojí rovněž s cukrovkou. Účinky vířivky na hladinu cukru v krvi byly zjištěny v roce 1999 za pomocí několika studií. Studie ukázaly, že lidé dopřávající si vířivku 6x týdně v délce asi 30 minut, zaznamenali už po 3 týdnech studie výrazný pokles cukru v krvi, a to až o 13 %! Čím to je? Pobyt ve vířivce vnímá tělo jako cvičení, které je ještě umocněno teplou vodou.

Vedle toho ale pobyt ve vířivce odbourává stres, uvolňuje napětí a pomáhá proti nespavosti. Vířivka je skvělý pomocník při hubnutí. Vířivky simulují cvičení a zvyšují tepovou frekvenci. Díky vířivce ale zcela nezhubnete, je potřeba upravit jídelníček, životní styl a přidat cvičení. Účinky vířivky pomáhají odstranit svalové křeče. Je tedy jasné, že terapie vířivek je velmi prospěšná, jak dlouho ale ve vířivce strávit a jak ji nastavit?

masaz virivka scaled

Jak dlouho pobývat ve vířivce?

To, že vířivka uvolňuje svalové napětí, jsme si už řekli. Otázka zní, jak dlouho být ve vířivce, aby se dostavily zdravotní benefity? Nejčastěji se uvádí doba mezi 20 – 30 minutami.,

„Tělo získá maximální užitek z terapie v teplé vodě během 20 minut, potvrzuje MUDr. Stiskal.

Zdroj citace: https://caldera.galerievirivek.cz/2019/01/04/opravdu-staci-20-minut-ve-virivce/

Ve vířivce můžete zůstat i déle, ale vždy musíte brát ohledy na svůj zdravotní stav. Například těhotné ženy mohou být ve vířivce kratší dobu. Vedle toho by si měly hlídat teplotu vody. Teplota vody by měla u těhotných žen být pod 30 stupňů Celsia. Je důležité vědět, že ideální teplota ve vířivce, se pohybuje maximálně do 40 stupňů Celsia.

Účinné terapie vířivek

Díky nespočtu funkcí a možnosti nastavení, si můžete připravit nejen nevšední zážitek z koupání, ale také vyždímat z vířivky maximum léčebných účinků. Jaké terapie vířivky nabízí?

1, Hydroterapie

Nikoho asi nepřekvapí, že hydroterapie je terapie vodou. Jedná se o základní terapii, kterou využíváte prakticky vždy, když vlezete do vířivky. Není potřeba žádné složité nastavení. Nastavit můžete maximálně trysky, aby byl účinek o to silnější. Tato hydromasáž má hluboké kořeny, využívali ji už v dávných dobách Řekové a Římané. Hydroterapie neboli hydromasáž pomáhá s léčbou artritidy, odbourává stres, pomáhá s klouby a svaly, povzbuzuje a uvolňuje.

Podle MUDr. Beckera má vířivka pozitivní účinky díky teplotě vody. “Když je tělo ponořeno do teplé vody, dochází k vyrovnání a udržení rovnováhy mezi sympatickým nervovým systémem a parasympatickým nervovým systémem.“

Zdroj citace: https://caldera.galerievirivek.cz/2019/01/04/opravdu-staci-20-minut-ve-virivce/

2, Aromaterapie

Vířivka umožňuje i další terapii, která je nepřímo spojená s vodou. Možná jste se už někdy setkali s aromaterapií. Co je aromaterapie? Aromaterapie sahá až do starověkého Egypta. Obyvatelé starověkého Egypta přidávali do koupelí části květin. V dnešní době se využívá éterických olejů, které mají nejen hojící, ale i tonizující účinky. Aromaterapie léčí poškozenou pokožku, omezuje viditelnost jizev, zmírňuje projevy únavy a v některých případech se využívá k odbourávání traumatizujících zážitků.

3, Chromoterapie

Co je chromoterapie? Jedná se o terapii za pomocí barev. Tento způsob terapie se řadí mezi alternativní medicínu. Chromoterapie je dostupná pro každého. Lze využít měnící se světlo pod hladinou vody ve vaší vířivce. Díky světlu se vyváží energie v těle a posilníte si mentální stránku organismu. Nejčastěji se využívá červená, žlutá, modrá, zelená, bílá a fialová barva.

Jaké mají jednotlivé barvy účinky?

–          červená – skvělá barva pro sportovce, má silný energetický účinek, osvěžuje a rozproudí krev ve vašem těle

–          žlutá – tato barva dodává energii a přináší pozitivní naladění mysli

–          modrá – podporuje kreativitu, pomáhá utlumovat chuť k jídlu, tiší bolest, chladí a uklidňuje organismus

–          zelená – uvádí do duševní pohody, pomáhá snižovat krevní tlak a pomáhá při nespavosti

–          bílá – bílá barva působí na srdce, krevní oběh, trávení, ale i na poruchy koordinace a zraku

–          fialová – pomocí této barvy zklidníte nervy, potlačíte poruchy spánku, napětí a stres

Funkce blower ve vířivkách

Blower je speciální sada trysek, které uvolňují příjemný a jemný poryv vzduchu. Díky tomuto vzduchu se lépe šíří vonné esence při aromaterapii, ale zároveň tento vzduch přispívá k okysličování vodního proudu. Okysličená pokožka se mnohem lépe regeneruje. Ve chvíli, kdy zjistíte, že má i vaše vířivka funkci blower, bude vždy zároveň vybavena zásobníkem vonných esencí. Nemáte funkci blower? Nevadí. Aromaterapii si můžete i přesto dopřát. Stačí, když použijete vonné svíčky nebo vonný olej určený k nalití do vířivky.

Víte, kdy vířivka škodí?

Může to znít až neuvěřitelně, ale i vířivka může za určitých okolností škodit. Může to být způsobeno vašich špatných zdravotním stavem a špatně nastavenou teplotou vody. Vedle toho je potřeba mít v pořádku elektrické rozvody a jističe. Věnujte dostatek času správnému zapojení vířivky, bezpečnost ve vířivce je základem všeho. Je potřeba mít vířivku zapojenou na správný jmenovitý jistič, který by v případě zkratu rozpojil přívodní vodiče. Pokud si s vířivkou nevíte rady, raději vyhledejte odborníka, který vám vířivku správně zapojí.

Stejně tak si musíte dávat pozor na správnou teplotu vody, a to především, pokud se ve vířivce koupou i děti. Dejte pozor na jejich přehřátí, dbejte na to, aby doplňovaly tekutiny. Děti by se neměly koupat ve vířivce bez dozoru dospělé osoby.

A v neposlední řadě si dávejte pozor na alkohol. Ano, víno ve vířivce je úžasným zpestřením a odreagováním. Může dojít k ještě většímu uvolnění při koupeli. Víno, šampaňské nebo třeba i pivo, ale konzumujte ve vířivce s rozumem. Příliš mnoho alkoholu by mohlo znamenat nebezpečný úraz. Pokud si ale chcete dopřát romantickou koupel s manželkou nebo přítelkyní, neváhejte.

Závěr a doporučení vířivek

Vířivka umožňuje dopřávat si odpočinek, který podpoří vaše zdraví. Jedná se o psychické i fyzické zdraví. Vířivku si můžete nastavit podle své potřeby. Můžete využít aromaterapii. Nepotřebujete k ní nic zvláštního, stačí si koupit správnou esenci. Má vaše vířivka možnost zapnout osvětlení pod vodou? V případě, že ano, využijte dostupnou chromoterapii. Využijte svou vířivku naplno. Vířivku jste si zatím ještě nakoupili? Právě v tuto chvíli je vhodná doba, posílíte imunitu, zlepšíte si zdraví a kondici.

Lidé hledající tento článek, se dále zajímají o: kolik času trávit ve virivce, kolik stupnu ma virivka, bolest zad a virivka, bestway virivka nastavení casu, vířivka uvolnění svalů

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz