Sauny

Hygiena a rozdíly pobytu v domácí a veřejné sauně

Redakce
14 února, 2021
Velká finská sauna

Stejně jako u veřejných bazénů i hygiena v sauně má svá pravidla. Je velký rozdíl, jestli chodíte do veřejné sauny, kde před vámi přijde desítky lidí, nebo máte saunu doma. V domácí sauně jste sami sobě pánem a nemusíte se ohlížet na druhé. Ve veřejných saunách byste měli dodržovat několik zásad, na které se podíváme v tomto článku. Hygiena je při saunování na prvním místě, myslete na to, že se vaše tělo potí a vyplavuje toxiny. I podle toho se v sauně chovejte.

Veřejné sauny – hygiena a ohleduplnost

Nemáte doma saunu a rozhodli jste se navštívit veřejnou saunu nebo saunový svět? Před návštěvou takové sauny, je potřeba vědět, jak se v sauně chovat. Před návštěvou jakékoliv sauny si dobře zjistěte, jak se o saunu a prostředí kolem sauny provozovatel stará. Výrazně vám zde pomohou recenze předchozích návštěvníků, pokud jsou pozitivní, máte zelenou.

Stejně jako provozovatel sauny, tak musíte i vy dodržovat pravidla, protože hygiena v sauně je základ zdravého saunování. Nikdy nevstupujte do veřejné sauny v botách nebo jiných přezůvkách. Vstupujte do sauny ideálně bosou nohou. Ještě před samotným vstupem nezapomeňte na sprchu. Přeci jen jste zpocení a za celý den i do jisté míry špinaví. „Před saunováním by měl člověk zamířit pod sprchu a pak se perfektně osušit,“ připomíná jedno ze základních pravidel expert na saunování Michael Bäumel ze společnosti Saunahouse.cz. Zdroj citace: http://www.saunovani.cz/5-zlatych-pravidel-saunovani/

Pozor na plavky – plavky do sauny nepatří

Do veřejné sauny, ale ani do sauny obecně, nevstupujte v plavkách. Plavky brání pokožce dýchat a díky švům plavek se ani nemůžete pořádně uvolnit. Na druhé straně jsou navíc plavky v sauně nehygienické, jelikož se v tomto teplém prostředí daří bakteriím. Spojení plavky a sauna nejde do sebe. Nechcete do sauny vstupovat nazí, protože se na veřejnosti jednoduše stydíte? Nejste první ani poslední. Tento problém se dá ale snadno vyřešit. Všechny wellness centra a saunovací světy mají k dispozici ručník do sauny. Ručník si omotejte kolem těla a vstupte do sauny.

V případě, že byste chtěli místo ručníku speciální saunové oblečení, dá se lehce pořídit. Jedná se o speciální kilt nebo osušku se zipem. Je ale jisté, že vůbec nejlepší je jít do sauny nazí, jelikož se dokáže tělo lépe uvolnit.

Posaďte se na ručník nebo prostěradlo

Možná vás napadlo, že před vámi sedělo na lavicích v sauně hodně lidí. Ano, sedělo. A přesně proto je nutné dodržovat i další důležité pravidlo. Když si v sauně sedáte, sedněte si na ručník nebo prostěradlo. Tento způsob sezení nebude jen hygienický, ale nebude vás ani pálil lavice. Stejně jako se dá pořídit speciální oblečení do sauny, tak si můžete koupit také jednorázové podložky na sezení do sauny. Prodává se podložka do sauny ve velikostech 50×50 cm, 110×50 cm nebo 200×55 cm.

Nevstupujte do veřejné sauny nemocní, nezapomeňte se opláchnout

Cítíte se nemocní? V takovém případě do sauny raději nechoďte. Ve veřejné sauně můžete nakazit ostatní saunující osoby. Zkušený provozovatel vaše onemocnění pozná a do sauny vás ani nepustí. V domácí sauně jste v tomto ohledu svým pánem. Díky tomu můžete v sauně inhalovat esence a od rýmy či nachlazení si pomoci. Ve veřejných saunách to ale s ohledem na ostatní nedělejte. I když se vám to může zdát divé, tak po saunování se nejprve opláchněte vlažnou vodou pod sprchou a až následně vlezte do ochlazovacího bazénku. Nikdo se nechce koupat v cizím potu. Na sprchování po sauně prosím nezapomínejte.

Shrnutí – jak se správně chovat ve společné sauně

  1. Nevstupujte do sauny v botách nebo jiných přezůvkách
  2. Nevstupujte do sauny v plavkách
  3. Dejte si pod sebe ručník nebo prostěradlo
  4. Nevstupujte do sauny nemocní nebo s vyrážkami
  5. Před a po saunování se osprchujte
  6. Během saunování dodržujte klid a ticho, nerušte ostatní saunující
  7. Snažte se nepřekážet při vstupu a výstupu z ochlazovacího bazénku

Domácí sauny přinášejí volnost, ale také zodpovědnost

V případě, že se chcete saunovat v domácí sauně, můžete na většinu výše uvedených bodů klidně zapomenout. Do sauny můžete jít s přehledem úplně nazí, můžete si sednout klidně i na rozpálenou lavici, pokud vám to nebude vadit. V domácí sauně si můžete klidně povídat nebo vstoupit, i pokud jste třeba nachlazení a máte rýmu. Od rýmy si můžete pomoci inhalování vzduchu s esencemi eukalyptu nebo máty. „V období podzimních plískanic doporučuji esence z eukalyptu a máty, které čistí průdušky,“ říká zkušený saunér Jiří Malina ze Spa hotelu Lanterna. Zdroj citace: https://krkonossky.denik.cz/zpravy-z-ceska/sauna-ritualy-imunita-bez-plavek-20191129.html

„Soukromí a pohodlí při užívání, to jsou jedny z hlavních důvodů, proč lidé volí domácí sauny. V domácí sauně se před nikým stydět nemusíte, navíc si saunování můžete dopřát kdykoli chcete,“ potvrzuje výhody domácích saun Michael Bäumel ze společnosti Saunahouse.cz. Zdroj citace: http://www.saunovani.cz/5-zlatych-pravidel-saunovani/

Na druhou stranu musíte i v domácí sauně dodržovat hygienu. Saunu musíte pravidelně čistit. Pokud byste pod sebou měli ručník, bude péče o saunu mnohem jednoduší. Stejně tak je potřeba čistit relaxační místnost a obměňovat vodu v ochlazovacím bazénku. Pokud využíváte sprchu, máte o starost méně. Vzhledem k tomu, že byste si měli na saunu udělat čas alespoň 2 hodiny, bude pro vás daleko příjemnější si do sauny vlézt třeba večer a po relaxaci jít rovnou spát. Nezapomínejte v místnostech po saunování vyvětrat a vyprat ručníky a osušky, ve kterých jste se saunovali. I zde totiž platí, že jste se do nich vypotili toxiny z organismu.

Rozdíly mezi saunování v domácí sauně a veřejné sauně

Srovnávací tabulka veřejná vs. domácí sauna

Veřejná saunaDomácí sauna
Vstup do sauny nutně bez bot a přezůvekVstup do sauny se v botách nedoporučuje
Zákaz vstupu v plavkáchMůžete vstoupit v plavkách, ale je to méně zdravé, vznikají bakterie a neuvolníte se
Sedněte si na ručník nebo prostěradloMůžete sedět přímo na lavici, sezení na ručníku usnadňuje hygienu a péči o sauny
Nevstupujte do sauny nemocní nebo s výražkouDo sauny můžete jít i s rýmou nebo nachlazením, můžete inhalovat eukalyptové esence a pomoci si od rýmy
Nutná sprcha před i po sauněSprchu si dávat nemusíte, ale je to hygieničtější
Nutný klid a tichu, nerušte ostatní saunujícíV sauně si můžete povídat nebo se jakkoliv roztahovat
Nepřekážejte při vstupu nebo výstupu z ochlazovacího bazénkuDoma jste si svým pánem! Vstupte si do bazénku kdykoliv chcete

Závěr a rady pro saunování

V případě, že jste se rozhodli, že si chcete posílit zdraví, imunitu a pořádně se odreagovat a hlavně relaxovat, ve veřejné sauně, je to určitě mnohem lepší než se nesaunovat vůbec. Počítejte ale s několika základními pravidly bezpečného a ohleduplného saunování. Ve veřejné sauně nejste sami a je potřeba se podle toho chovat. Chcete být v sauně sami sobě pánem? Pořiďte si domů například infrasaunu nebo jakoukoliv jinou saunu a budete mít svou volnost. Následně vás stačí se o saunu starat. Péče o saunu není nijak složitá a zcela jistě ji zvládnete i vy. Do domácí sauny si pořiďte i vhodné příslušenství jako mohou být misky na vonné esence, kartáče, čisticí prostředky na sauny nebo ručníky. Ještě se vám chce chodit do veřejných saunových center nebo jste se rozhodli mít saunu u vás doma? Saunování je správná volba péče o vaše zdraví.

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz