Sauny

Domácí saunování si může dopřát každý, jak je to se spotřebou energie a s cenou provozu?

Redakce
13 ledna, 2021
Relax v sauně

O tom, že v dnešní době můžete mít saunu i doma, se ani nemusíme bavit. Co je, ale často rozhodující faktor je cena za spotřebovanou energii. Řada lidí si myslí, že provozovat doma saunu se rovná neúnosným účtům za elektřinu. To ale není pravda. Klasická domácí infrasauna vám odběr elektrické energie příliš nenavýší. Co ovlivňuje spotřebu energie u sanování a jak je to tedy s finální spotřebou a účty? Čtěte nás článkem a dozvíte se více.

Každého z nás určitě napadne – pořídil bych si domů saunu, ale kvůli tomu se nedoplatím za účty za elektřinu. Obecně vzato je saunování poměrně energeticky náročné, ale na druhou stranu nejsou náklad příliš vysoké. Saunu si už může dnes domů dovolit každý.

Infrasauny jsou cenově nejúspornější

V rámci úspory spotřeby elektrické energie vedou infrasauny. Infrasaunu není potřeba předehřívat, což je zásadní bod porovnání například s finskými saunami. Finské sauny musíte předem předehřát, a to zhruba hodinu před saunováním. Běžná spotřeba elektrické energie u saunových kamen se pohybuje okolo 9 kW. Hodina provozu těchto kamen vás vyjde na zhruba 50,- Kč. A to je v porovnání se vstupem do veřejných saun podstatný rozdíl.

infra sauna scaled

Cena za saunování v infrasauně

Infrasauny nevyžadují žádnou speciální zásuvku, stačí klasická elektrická přípojka sauny na 230V. Infrasauny mají nejvýhodnější spotřebu. Pokud byste se saunovali v infrasauně pro 1 osobu 3 – 4x týdně, ročně byste za elektrickou energii zaplatili pouze okolo 900,- Kč ročně. S velikostí infrasauny roste i odběr elektrické energie. Pro příklad si můžeme uvést ještě infrasaunu pro 4 osoby. Pokud byste se saunovali 3-4x týdně, ročně byste za účty zaplatili okolo 2 000,- Kč. To není žádná velká částka. Při rozpočítání na jednotlivé měsíce zjistíte, že vás provoz takové infrasauny vyjde na zhruba 167,- Kč měsíčně. A zde je už vidět obrovská úspora oproti návštěvám veřejných saunových center.

Cena za saunování ve finské sauně

Ve chvíli, kdy se podíváme na finskou saunu, zjistíme, že jsou náklady vyšší. Na druhou stranu se nejedná o žádné vysoké částky. Ve chvíli, kdy byste si dopřávali finskou saunu 2x týdně, vždy ve třech saunovacích cyklech, zaplatíte za provoz zhruba 7 400,- Kč ročně. Při přepočtu na jednotlivé měsíce, byste zaplatili za elektřinu zhruba 620,- Kč měsíčně. Za domácí saunový luxus ve finské sauně to stojí, nemyslíte?

Vzorec sauna spotřeba elektřiny

Energetické nároky sauny se tak liší podle typu dané sauny. Infrasauna pro 3 osoby potřebuje 3 kW průměrného výkonu. Konečnou částku, kolik stoji provoz sauny, si můžete sami jednoduše vypočítat.

Vzorec: průměrný výkon sauny * cena na 1 kW (cena se může různě lišit) = cena saunování (hodnoty jsou uvedeny pro saunování v době 30 minut, při 55 stupních Celsia)

Příklad pro infrasaunu pro 3 osoby: 3 kW * 4,90,- Kč = 7,35,- Kč

Příklad pro finskou saunu: 9 kW * 4,90,- Kč = 51,16,- Kč

Saunová kamna na dřevo, elektrickou energii nebo infrazářiče?

U spotřeby energie hrají hlavní roli kamna. Saunová kamna se prodávají s výkonem na škále 3, 5, 6 a 9 kW. Cena kamen se pohybuje zhruba od 5 000,- Kč. Kamna, která nejsou na elektrickou energii, ale jsou na dřevo, vyjdou pak ještě dráž. Cena kamen na dřevo začíná až na částce 9 000,- Kč. Proč tedy raději zvolit elektrická kamna nebo infrazářiče? Na rozdíly se můžeme podívat podrobněji.

Elektrická kamna

Nejhůře z výpočtů vycházejí elektrická kamna. Výkon kamen 9 kW při době topení 2 hodiny, při tarifu 4,- Kč / kWh vyjde na 72,- Kč.

Kamna na dřevo

Kamna na dřevo jsou na tom o něco lépe. Zde budeme počítat s výkonem kamen 16 kW, s dobou topení 1h a 40 minut (na vyhřátí je totiž potřeba o 20 minut méně než u elektrických kamen) a s cenou 15 Kč/kg palivového bukového dřeva (5kg dřeva/jedno saunování). Cena za takové saunování vyjde na 40 – 50,- Kč.

finska sauna klasik scaled

Kamna v infrasaunách

Nejlépe vycházejí infrasauny. U infrasauny budeme počítat s výkonem 4,5 kW, s dobou topení 1h a 20 minut (zde stačí na vyhřátí sauny 20 minut) a s cenou elektrické energie 4,- Kč / kWh. Jedno saunování vychází na příjemných 21,3,- Kč.

Ceny saunování jsou pouze orientační a jsou ovlivněny aktuální cenou energie, tarifem a konkrétním typem sauny.

Závěr a doporučení sauny domů

Saunování výrazně podporuje imunitu, zdraví kloubů, šlach a vazů. Organismus se během saunování detoxikuje a vyplatí se z něj tak škodlivé látky. Saunování je z pohledu pohodlí nejlepší doma. Jak jste se dozvěděli z tohoto článku, nemusíte se bát, že by spotřeba energie v domácích saunách, byla mimo vaše finanční možnosti – naopak. Saunování si dnes může doma dopřát každý. Nejvýhodnější jsou v tomto ohledu infrasauny, které můžete mít i u vás doma v obýváku. Tak co, vyzkoušíte se saunovat taky?

Lidé v souvislosti s tímto článkem také hledají: vypocet vykonu kamen do sauny, náklady sauny v kč na hodinový provoz, spotřeba energie domácí sauna, saunová kamna 9 kwh, sauna příkon, domácí sauna spotřeba energie, sauna výdej energie.

Příbuzné články

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz