Vířivky

Chemie do vířivky už není zdaleka jen o chlóru, nově se prosazuje aktivní kyslík a mořská sůl

Redakce
17 ledna, 2021
Chemie pro whirlpool

Máte doma vířivku nebo si ji plánujete pořídit? Vířivka je úžasný prostředek k relaxaci, uvolnění svalů a kloubů. Abyste si mohli dopřát ničím nerušený a zdravotně nezávadný zážitek ve vířivce, musíte dbát na údržbu. Nedílnou součástí údržby je chemické ošetření vířivek. Péče o vodu ve vířivce je zcela zásadní. Bez této péče by byla voda zdravotně závadná, ph vody ve vířivce by nemělo správnou hodnotu a docházelo by tak k tvorbě vodního kamene. Jakou chemií můžete vodu ošetřit, a jsou vůbec chemické prostředky nutné? Poradíme, jak se o vodu ve vaší vířivce nejlépe starat.

1, Ošetření vody ve vířivce pomocí chloru

Chlor je asi jedním z nejčastěji využívaných chemických prostředků na údržbu vody. Chlorové prostředky totiž patří mezi nejvíce osvědčené způsoby úpravy vody. Chlor vodu nejen vyčistí, ale i dezinfikuje. S chlorem je ale potřeba zacházet podle návodu a s rozumem. V případě, že by byla ve vodě chlóru příliš, docházelo by k pálení očí nebo svědění kůže. Po vykoupání ve vodě, která je ošetřena chlorem, se doporučuje osprchovat se čistou vodou.

Voda se musí neustále hlídat a poměrně často ošetřovat. Chlor se v teplé vodě rychle uvolňuje a hodnota tak poměrně rychle padá dolů. Ve chvíli, kdy je ve vodě chlóru hodně málo, začne se voda kazit. Jak docílit, aby se chlorové tablety rozpouštěly postupně? Nejvhodnější jsou pomalurozpustné chlorové tablety, které se umístí do plováku, který chlor postupně uvolňuje. Záleží na velikosti vířivky, ale můžete počítat, že vám tyto tablety vydrží zhruba týden. Skvěle se vám bude chlór dávkovat, ale také lze jednoduše chlorovou tabletu z vířivky vytáhnout ven. Toto chemické ošetření vody ve vířivkách je často využíváno, ale existují i další alternativy.

2, Ošetření vody aktivním kyslíkem

Místo chlorových tablet můžete využít kyslíkové tablety do vířivky. Ošetření za pomocí aktivního kyslíku se řadí mezi bezchlórové metody úpravy vody. Tento způsob úpravy vody je vhodný pro osoby s citlivou pokožkou a nejrůznějšími kožními problémy a alergiemi. Aktivní kyslík nijak nedráždí oči ani kůži. Pro dávkování tablet aktivního kyslíku můžete využít aktivátor do vířivky nebo aktivní kyslík nalít v tekuté formě rovnou do vířivky. Tento způsob ošetření vody je o něco nákladnější než ostatní metody, ale vyplatí se, pokud se chcete vyhnout chlóru.

3, Ošetření vody ve vířivce pomocí bromu

Ošetření vířivek bromem je obdobná metoda, jako je čištění vody chlorem. Jeden zásadní rozdíl taky, ale přece jen je. Voda po aplikaci brómu nejde jinak cítit, což se například u chlorových tablet říct rozhodně nedá. Brom ale není nejvhodnějším způsobem úpravy vody, jelikož postrádá oxidační vlastnosti. Díky oxidačním vlastnostem přípravky odstraňují nečistoty obsažené ve vodě. Bohužel tento chemický přípravek budete muset kombinovat s dalšími. Náklady na úpravu vody se tak navýší.

„Výhodou bromové chemie je především její účinnost v teplé vodě. Brom ji udrží přes vyšší teplotu čistou. Hodí se do menších bazénů a vířivek,“ potvrzuje Magdaléna Nečasová z firmy M+H, která je expert na chemii do bazénů a vířivek. Zdroj citace:

https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/alergie-na-chlor-v-bazenu-ma-reseni-nahradi-ho-sul-kyslik-nebo-brom.A090512_140223_hobby-zahrada_mot

4, Ošetření vody ve vířivce za pomocí mořské soli

Už jste to možná slyšeli ve spojení se zahradními bazény. Možná dokonce někoho znáte, kdo má vodu v bazénu podobnou té mořské. Mořská sůl je stejně tak vhodná pro vířivky. Výhodou je, že sůl do vířivky patří mezi účinnou chemii na úpravu vody, která nedráždí oči a nevyvolává kožní alergie. Účinky mořské soli jsou antiseptické a dezinfekční. 

„Ne nadarmo jsou touto metodou čištěné například i kojenecké bazény, kde se provozuje plavání batolat,“ říká bazénový odborník František Všetečka.

Zdroj citace: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/salinace-bazenove-vody.A150311_102544_hobby-zahrada_bma

Vedle toho nezanechává sůl na vaší kůži nebo plavkách zápach, ušetří vám peníze a oceníte ji, pokud máte děti. Taková mořská sůl do vířivky je vhodná pro děti, jelikož léčí. V případě, že si do vířivky napustíte vodu s mořskou solí, nebudete potřebovat žádnou náročnou údržbu. Velkou výhodou je, že je mořská sůl využitelná nejen do pevných vířivek, ale i do nafukovacích vířivek. Možná se ptáte kolik soli do vířivky přidat. Záleží to na objemu vody – vždy se řiďte návodem k použití. Pokud, ale chcete sůl do vířivky přidat, zjistěte si nejprve, jestli to vaše vířivka umožňuje. Ne všechny typy vířivek jsou na slanou vodu připraveny.

„Salinace má navíc výhodu i v tom, že na mnoho lidí působí slaná voda příznivě, například na pokožku,“ doplňuje zdravotní benefity slané vody ve vířivce bazénový specialista František Všetečka ze společnosti Mountfield.

Zdroj citace: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/salinace-bazenove-vody.A150311_102544_hobby-zahrada_bma

5, Odpěňovač do vířivky

Zásadním rozdílem mezi vodou ve vířivce a vodou v bazénu je způsob jejího pohybu. Zatímco v bazénu je voda víceméně stojatá a je rozvířená pouze díky plavání, u vířivek voda díky tryskám neustále probublává. Probubláváním se vytváří na povrchu vodní hladiny pěna. Jak se můžete pěny zbavit? Pořiďte si odpěňovač do vířivky! Tento přípravek eliminuje nežádoucí pěnu ve vířivce, která zůstává na povrchu vodní hladiny. Odpěňovač se aplikuje za pomocí rozprašovačem nebo se aplikuje přímo na pěnu. Dávkování je individuální, hodně záleží na typu pěny, který se vám ve vířivce tvoří.

6, Ozonizátor do vířivky

Alternativní možností péče o vodu ve vířivce je využití ozonizátoru. V čem je ozonizátor do vířivky dobrý? Tento přístroj vytváří ozón. Ozón je plyn, který má vysokou oxidační schopnost. Díky tomu dokáže ozón rozložit organické látky ve vodě. Ozonizátor dokáže předejít vzniku řas a udrží vodu křišťálově čistou. Ve velké míře se využívají například v akvaristice.

7, Esence do vířivky

Chcete, aby vaše koupel ve vířivce byla ještě o něco příjemnější? Využijte vonné esence do vířivky. Tyto esence do vířivky dokážou dodat vodě příjemnou vůni a zvýší se tak vaše míra odpočinku. Esence se lije přímo do vody ve vířivce a bude vám stačit jen pár kapek. Může se jednat o esenci smrku, břízy, heřmánku, pomeranče, limetky, ale například i mentolu.

Závěr a doporučení chemie do vířivky

O vodu ve vířivce se budete muset starat. Kalná voda by byla nejen esteticky nepříjemná, ale působila by škodlivě i k vašemu zdraví. Navíc by se ve vířivce díky tvrdé vodě vytvářel vodní kámen. Odstranit vodní kámen ve vířivce vám pak může dát pořádnou práci. A musíte doufat, aby se nepoškodilo příslušenství vířivky. Chemii budete muset použít, výhodou je, že si můžete zvolit způsob úpravy vody, jaký se vám bude zdát nejlepší. Dnes už to není jen o chlóru, můžete využít i bezchlórové metody. Možná si často kladete otázku, jak snížit ph ve vířivce nebo jak ho naopak zvýšit. Chemické přípravky vám pomohou, stačí sledovat návod a pravidelně je přidávat do vody. Máte doma vířivku? Tak vzhůru pro chemii do vířivky.

Lidé v souvislosti s článkem také hledají: připravky pro čištění vody ve ve vířivce, bezchlorový oxidační přípravek do vířivky, zvýšení tvrdosti vody vířivka.

Příbuzné články

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz