Sauny

Chcete získat ze saunování ještě více zdravotních benefitů? Zkuste aromaterapii!

Redakce
11 ledna, 2021
Vědro na aromaterapii

Sauna to není jen o obyčejném sezení a pocení. Sauna může být mnohem zajímavějším zážitkem a nemusíte zrovna navštívit saunový rituál. Hodně rozšířená je aromaterapie. Každý druh aromaterapie do sauny má trochu jiné účinky a ještě před saunování si můžete vybrat, kterou esenci využít. Bylinky v sauně pomohou od řady onemocnění a slouží skvěle jako prevence před řadou zdravotních neduhů. Jak správně na aromaterapii?

Kde si lze dopřát účinky aromaterapie?

Chcete čerpat výhody aromaterapie? Nehraje roli, do jaké sauny půjdete. Aromaterapie se využívá téměř ve všech druzích saun. Můžete se saunovat ve finské sauně, parní nebo solné sauně. V některých saunových centrech najdete přímo aromasaunu. V aromasauně bývá nejčastěji okolo 60 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu se drží okolo 50 %. Ve většině případů to je v podstatě finská sauna, ve které se využívá menší teploty a účinky éterických olejů. Nejzdravější jsou éterické oleje do sauny z přírodních zdrojů, mohou to být příměsi bylinek nebo ovoce.

Aromaterapie byla v podstatě vždy součástí našeho života, a to i v dávné minulosti, jen se využívali její účinky trochu jinak.

„Vnímali jsme zahradu, sady, louky a lesy, mnohem pestřeji se kořenilo, na krku se nosily škapulíře,“ říká aromaterapeutka Veronika Jurečková.

Zdroj citace: https://olomouc.rozhlas.cz/aromaterapie-nam-dela-dobre-na-dusi-i-na-tele-je-presvedcena-veronika-jureckova-7233011
esencialni oleje scaled

Jak aromaterapie v sauně probíhá?

K aromaterapii budete potřebovat misku na vonné esence. Vlijte do misky čistou vodu, přidejte aromatické oleje v sauně ve formě několika kapek. Z této misky se vlivem tepla začne uvolňovat vůně společně s léčivými látkami. Léčivé látky vnikají do otevřených pórů pokožky a zároveň je vdechujete do plic. S aromaterapií v sauně se můžete potkat ve velké míře v zahraničí, kde je tento způsob saunování velmi oblíbený a rozšířený. V České republice se začíná teprve pomalu prosazovat.

Jaké jsou účinky aromaterapie v sauně?

Pokud jste si zvolili životní styl, ve kterém nechybí ani pravidelné saunování, udělali jste velmi dobře. Právě pobytem v sauně očistíte tělo od toxinů a škodlivých látek, posílíte imunitu a obranyschopnost organismu. V případě, že spojíte pobyt v sauně i s aromaterapií, můžete čerpat vedle zdravotních benefitů saunování také účinky z éterických olejů. Účinky se liší podle toho, jakou si zvolíte esenci.

Vonné esence slouží jako léčba některých onemocnění, v ostatních případech jako skvělá prevence. Saunové oleje bojují s rýmou, nachlazením, nevolností, bolestmi hlavy, únavou nebo například s nedostatečným prokrvením organismu. Vonné esence nás dostanou vedle toho i do psychické pohody, stimulují naše tělo i mysl. A v neposlední řadě se posílí dýchací cesty. Pro řadu osob vyznávající například meditaci, je aromaterapie pro léčení duše ideální.

„Stavebním prvkem aromaterapie jsou éterické oleje, které můžete použít jak na fyzické potíže, tak na psychiku, emoční vyladění. U potíží, které nejsou život ohrožující, ale spíše náš obtěžují a znepříjemňují nám život, například bolestivá menstruace, nadýmání, špatné zažívání nebo rýma, se dají použít samostatně. U vážnějších obtíží pak obvykle slouží jako doplňková metoda k hlavní léčbě,“ tvrdí Marie Noe, specialistka na aromaterapii s více než patnáctiletými zkušenostmi.

Zdroj citace: https://zena.aktualne.cz/zdravi/nemuzete-spat-nebo-otehotnet-pomoci-vam-muze-aromaterapie/r~079870aea57311ea8972ac1f6b220ee8/

Zajímá vás, jak je to s aromaterapií u miminek? Samotná aromaterapie pro miminka není špatné řešení, ale není vhodné brát miminka do sauny. V sauně by se měly saunovat děti od 3 let. Přeci jen organismus miminka ještě není natolik vyvinutý, aby se dokázal tak rychle vyrovnat s obrovskými změnami teplot.

Jaké vonné esence se využívají při aromaterapii v sauně?

Hodně využívanou esencí je výtažek z eukalyptu. Eukalyptus vám pomůže, pokud vyhledáváte pomoc při dýchacích obtížích, hojení ran nebo chcete podpořit koncentraci. Stejně účinný je eukalyptus při migréně. Tato esence čistí vzduch v sauně a patří mezi jednu ze základních esencí pro aromaterapii do sauny. Z bylinných esencí je oblíbená vůně levandule. Je to jedna z nejčastěji využívaných saunových esencí. Levandule uklidňuje, je vhodná při nespavosti, pomáhá při bolestech hlavy, migréně, dýchacích obtížích, snižuje krevní tlak a má výrazné hojivé účinky.

„Inhalační terapie má velmi dávné kořeny. Již za dob Hippokrata (V. – VI. století př.n.l.) byly inhalovány látky, jako je mentol a eukalyptus pro léčbu dýchacího traktu,“ poukazuje na účinky eukalyptu MUDr. Magdalena Popelková, primářka plicního oddělení v Nemocnici s poliklinikou v České Lípě.

Zdroj citace: https://blog.pilulka.cz/rozhovor-s-mudr-magdalenou-popelkovou-o-inhalacni-terapii/

Často využívá aromaterapie rozmarýn. Rozmarýn patří je potřeba využívat v malých koncentracích a je nevhodný v těhotenství a pro malé děti. Rozmarýn zvyšuje schopnost soustředění a je vhodné ho kombinovat s citrusovými esencemi. Trpíte migrénami? Pokud ano, rozmarýn vám pomůže je zmírnit. Nezanedbatelným účinkem rozmarýnové esence je podpora imunitního systému, podpora detoxikace a pomoc při stárnutí kůže.

Možná, že si zvolíte jinou esenci, ale vždy by měla být vyrobena z přírodních materiálů. Hlídejte si složení a vyhýbejte se syntetickým vůním. Na trhu najdete vůně pro aromaterapie bylinky z naší zahrádky, popřípadě sáhněte po přírodních esencích od Karla Hádka.

Závěr a doporučení aromaterapie v sauně

Chodíte se pravidelně saunovat nebo naopak jste v sauně ještě nebyli? Ve všech případech si můžete saunu zpestřit vámi vybranými esencemi. Sauna má už tak řadu zdravotních benefitů, ale vonnými esencemi můžete tyto účinky ještě zvýšit a přidat i působení přírodních látek na váš organismus. Ve chvíli, kdy jednou aromaterapii v sauně vyzkoušíte, už nebudete chtít přestat. Abyste se vyhnuli nutnosti hlídat kvalitu éterických olejů do sauny, pořiďte si domů vlastní saunu, kde budete vlastním pánem. Sauna nemusí být nijak drahou záležitostí a při pravidelném saunování můžete i podstatně ušetřit.

Lidé v souvislosti s článkem také hledají: přísady k saunování aromaterapie do sauny, habibi aromaterapie, aromaterapie karel hádek, Aromatické masáže

Příbuzné články

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz