Vířivky

Chcete zapustit vířivku pod zem nebo využít dřevěný obklad? Poradíme, na co si musíte dát pozor.

Redakce
10 ledna, 2021
WHIRLPOOL na zahradě

Na trhu najdete vířivky nejrůznějších typů a v řadě provedení. Domácí relaxace je v dnešní době již nenahraditelnou součástí našeho života. Vířivky se staly dostupnými a jde o to, vybrat si ten správný typ. V případě, že vlastníte vířivku, nemusíte se bát toho, kdo byl ve vířivce před Vámi, jako tomu bývá u komerčních vířivek. Ze všech dostupných typů bychom Vám dnes rádi představili výhody vířivek zapuštěných do země.

Před samotným zakoupením vířivky byste se vždy měli zamyslet nad tím, jak budete chtít vířivku využívat. Klíčové jsou detaily. Kolik lidí se bude ve vířivce v jeden moment koupat, s tím spojené rozměry vířivky, rozvržení interiéru vířivky a v neposlední řadě pak jestli chcete vířivku využívat doma nebo venku. Pokud jste se rozhodli vířivku využívat venku například na zahradě, můžeme doporučit vířivku zapuštěnou do země. Každá zapuštěná vířivka může navíc mít i obklad, který jí dodá punc luxusu.

Vířivka zapuštěná do země má jednu obrovskou výhodu. Vzhledem k tomu, že je vířivka zasazená do země, je do ní snadný vstup. Přirozený přístup do vody může být klíčový pro starší osoby nebo osoby s pohybovými potížemi. Na co se musíte připravit, pokud si chcete na zahradu přivést vířivku, kterou budete zapouštět do země? Je tady několik aspektů, na které musíte předem myslet.

1, Základová deska

Obdobně jako u stavby domu, jsou potřeba pevné základy. U vířivek jde spíše o výběr správného podloží. Je potřeba myslet na velkou váhu vířivky, do které se započítává také objem vody a počet koupajících se osob. Určitě se nedoporučuje vířivku zapouštět do míst, kde je nestabilní podloží, které se tu a tam propadá. To by mělo pro vaši vířivku likvidační následky. Uvádí se hodnota zatížení plochy pod vířivkou okolo 630 kg/m2. Základová deska pod vířivkou by měla mít tloušťku alespoň 10 cm. Není vždy ale nutné betonovat. Plocha pod vířivkou se může i podsypat, například štěrkem, a položit dlažba. Ve všech případech je potřeba docílit rovné, odolné a souvislé plochy. Velmi podobně to má i zapuštěná vířivka na terasu. Zde je potřeba dbát na materiál, ze kterého je terasa vyrobena. Nejjednodušší je zvolit tento typ vířivky, pokud terasu zrovna začínáte budovat.

2, Rozměry, umístění zapuštěné vířivky do země

Při samotném výběru vířivky se musíte rozhodnout, jestli budete chtít vířivku do země zapustit úplně až po okraj lemu skořepiny nebo vám bude stačit jen částečné zapuštění.

V každém případě si musíte místo pro uložení vířivky dobře proměřit. Nemůžete počítat pouze s rozměry samotné vířivky. Vířivka by vám sice za určitých okolností mohla do vykopané jámy sednout, ale měli byste obrovské problémy s její obsluhou. Každá vířivka má své boční panely, které musí být přístupné. Boční panely musí být přístupné nejen z důvodu případných oprav nebo servisu, ale také ke snadnému zazimování a snadné instalaci. Kolem okrajů vířivky by měl být prostor okolo 60 cm. Tento prostor musí mít zajištěné odvětrávání a odvodnění. Často se vám do těchto míst dostane voda, která šplouchá z vířivky ven.

3, Přívod elektřiny do vířivky zapuštěné do země

Vířivky, které můžete sehnat, disponují připojením na 400V. Vždy myslete na to, aby byl přívod elektrické energie k vířivce trvalý a samostatný. Vířivky by měly být připojeny na samostatný a jištěný okruh. Používá se proudový chránič se jmenovitým rozpojovacím proudem, který nepřevyšuje 30mA. Vířivku lze zapojit, jak na jedno, dvou, ale i třífázové připojení. Pevné vířivky není možné zapojit do klasické zásuvky. Každá venkovní vířivka zapuštěná do země by měla splňovat podmínky bezpečnosti. Přeci jen na ni venku působí klimatické vlivy – voda, vítr, sníh či slunce.

4, Termokryt jako úspora energie a zvýšení bezpečnosti

Při provozování venkovní vířivky byste měli myslet na úsporu energie. Největší úspora energie lze dosáhnout účinným ohřevem vody a minimálními tepelnými ztrátami. Vhodnou pomůckou pro tyto účely je termokryt. Termokryt dokáže pokrýt celou plochu vířivky a v rámci možností udržovat vodu teplou. Abyste mohli termokryt využívat, budete potřebovat i prostor na manipulaci s ním. Uvádí se, že budete potřebovat zhruba 60 cm za vířivkou a 20 cm po stranách.

Termokryt se instaluje za pomocí popruhů a přezek. Máte děti nebo by se v okolí vířivky mohly nějaké děti pohybovat? Obdobně jako u bazénů, je potřeba i u vířivek termokryt řádně zabezpečit, aby do vířivky nemohl někdo spadnout. Termokryt musí sedět na vířivce dokonale, jen tak zajistíte minimální odcházení tepla z vody a zamezíte padání nečistot a předmětů do vířivky. Termokryty jsou bezpečné, na každém termokrytu je zámek, který můžete zamknout a zamezit tak neštěstí.

5, Dřevěný obklad vířivky

Při procházení nejrůznějších internetových stránek jste si možná všimli, že se dají pořídit také vířivky s dřevěným obkladem. Dřevěný obklad může být v několika podobách. Dřevěný obklad se skvěle hodí, pokud máte doma nafukovací vířivku. Při obložení mobilním dřevěným obkladem se i s obyčejné nafukovací vířivky stane něco výjimečného. Dřevěný obklad se ale využívá také u vířivek zapuštěných do země. Nejčastěji tomu tak je na terasách nebo zahradách, kde chcete docílit komfortu a bezpečí. Pod obkladem je schovaný odtok, filtrace a další příslušenství. Obklad může být v některých místech otevírací. Dřevěný obklad je i bezpečný, nemusíte se bát, že by děti strčily ruku do filtrace nebo přišly do kontaktu s elektřinou. Za vířivku vám nebudou padat ani nejrůznější předměty.

Doporučení venkovní vířivky zapuštěné do země

Každá venkovní vířivka zapuštěná do země přináší vysoký komfort. Možná není tento typ vířivky nejlevnější a není jeho instalace nejjednodušší, ale nese sebou zásadní výhody. Když si odmyslíte, že je venkovní vířivka skvělým způsobem relaxace, můžete z ní čerpat zdravotní benefity. Pravidelné koupání ve vířivce působí na tlak, zlepšuje psychickou pohodu a uvolňuje ztuhlé svaly. Vedle toho jsou účinky vířivky dobře využitelné v případě, že trpíte kloubními problémy (revma, osteoporóza…). Pokud nemáte doma prostor na vířivku, zvolte si do venkovního prostředí spíše zapuštěnou. Na trhu sice najdete i nafukovací vířivky, ale z hlediska odolnosti jasně vyhrávají pevné vířivky. A v neposlední řadě jsou z důvodu bezpečnosti vhodné polozapuštěné vířivky, popřípadě zapuštěné vířivky s termokrytem.

Ostatní lidé v souvislosti s tímto článkem hledají také: malá vířivka zapuštěná interiér, vířivky nafukovací s dřevěným obkladem.

Příbuzné články

O webu

SvetRelaxu.cz je odborník na relax vašeho těla s nejširším přehledem sortimentu na českém trhu. Naši experti vám poradí, jak správně odpočívat. Odpočinek v sauně nebo vířivce pohladí vaše smysly a dodá organismu energii.

Menu SvětRelaxu.cz